Rozšíření modrých zón na Dědinu a okolí se zatím nepřipravuje, ač radnice Prahy 6 v minulých měsících mnohokrát zopakovala, že vše je v běhu. Magistrát počátkem října konstatoval, že žádnou oficiální žádost nemá a tudíž nic nechystá, čímž šokoval mnohé na Praze 6 a vyvolal halasnou politickou přestřelku. Jisté je tedy jediné, Liboc i Ruzyni čeká v blízké době dramatické zhoršení dopravní situace.

Pojďme to trochu rozmotat. Zóny na Praze 6 se rozšiřují postupně, zatím poslední plánované rozšíření nastane do konce roku a autům ze Středních Čech uzavře další oblasti městské části, například Břevnov, nebo Veleslavín. O to více se tedy problém přesune do čtvrtí bez zón, včetně Liboce, Ruzyně a hlavně Dědiny. Ta navíc slouží jako stále významnější “záchytné parkoviště” pro letiště. Aut tedy nesporně drasticky přibude.

rozšíření modrých zón Praha 6
Do konce roku 2018 se modré zóny rozšíří o několik dílčích oblastí, zejména o kus Břevnova a Veleslavín. Právě z Veleslavína se auta směřující ze Středních Čech budou snažit přesunout do oblasti Dědiny a okolí. Zdroj: Radnice Prahy 6

Praha 6: v dubnu jsme požádali

V dubnu 2018 schválilo zastupitelstvo městské části žádost, aby byly zóny rozšířeny na celou oblast Prahy 6. A politici a úředníci tak spokojeně slibovali, že se vše chystá a že nyní odpovědnost leží na magistrátu. “Pro řešení dopravy v klidu udělala městská část vše, co je v jejich možnostech a kompetencích,” uvedl počátkem května Roman Mejstřík, radní pro dopravu (ANO) a klíčová postava této “kauzy”.

Jenže, jak se ukázalo, nebyla to úplně pravda. Od května jsem se pak po několik měsíců snažil zjistit odpověď na prostou otázku: v jaké fázi vše je. Maily směřované na klíčového magistrátního muže, radního pro dopravu Petra Dolínka, však zůstaly bez odpovědi.

Magistrát: od Prahy 6 nic nemáme, zóny nechystáme

Teprve počátkem října se mi podařilo získat odpověď přímo od příslušného magistrátního odboru. A byla to odpověď poněkud překvapivá: “Odbor RFD dosud žádný požadavek na rozšíření zón placeného stání na celé území MČ Praha 6 včetně analýzy dopravy pro toto území neobdržel. To znamená, že hl. m. Praha v tuto chvíli ani nemůže podnikat žádné kroky k rozšíření zón placeného stání na celé území MČ Praha 6,” uvedl Miroslav Čadský, z magistrátního Odboru rozvoje a financování dopravy.

Jinými slovy magistrát konstatoval: Praha 6 nás oficiálně nepožádala, tedy nic nechystáme.

Facebooková přestřelka

Následovala ostrá výměna názorů příslušných politiků na facebookových stránkách Liboc.info a profilu Petra Dolínka.

Petr Dolínek zóny
Část komunikace na FB profilu Petra Dolínka, radního magistrátu pro dopravu

Argumentace na FB byla mnohovrstevná, klíčové roviny však byly tyto:

– radní Roman Mejstřík opakoval, že žádost byla podána a že tvrdit opak je nesmysl, citujeme:
Potom asi někdo neříká pravdu…

– radní Petr Dolínek opakoval, že žádost podána nebyla, citujeme:
Oficiální žádost vypadá jinak než bezobsažný dopis… Je krásné napsat dopis na nesouvisející odbor a nic neřešit.”

– starosta Prahy 6 Ondřej Kolář napsal, že svého koaličního partnera nechápe, citujeme:
Je tedy skutečně otázka, proč odpovědný radní, pan Mejstřík, v této věci nic nekonal, upřímně mě to překvapuje.”

Do čehož vstupovalo nemalé množství občanů obecně nechápajících, jak se může takto zásadní rozhodnutí ztratit někde v podatelnách obou úřadů, aniž by si politici a úředníci na radnici i magistrátu během pěti měsíců ověřili, jak se věci mají.

Radnice: Podali jsme to raději znovu

Jak to tedy je? Podala radnice žádost, nebo ne? Z uvedených faktů i komentářů vyplývá, že nejblíže realitě bude prosté shrnutí:
– radnice požádala o rozšíření, ale dále už se o osud celého procesu nezajímala a “nevšimla” si tedy, že se nic neděje. Žádost navíc, jak potvrdila Dana Charvátová, vedoucí příslušného odboru na Praze 6, neobsahovala zákonem vyžadovanou část, tedy analýzu dopravní situace
– radní Dolínek (který na Praze 6 bydlí a letos kandidoval – neúspěšně – i do zastupitelstva) k řešení zablokovaného procesu nijak nepřispěl, ač o něm musel vědět

Proč se argumentace točí kolem tzv. analýzy dopravy v klidu? Proces žádání o rozšíření zón musí být dle zákona podložen odbornou studií dokládající nutnost rozšíření. Tu Praha 6 v dubnu nedodala. “Pravda je, že součástí této oficiální žádosti nebyla analýza dopravy v klidu, ale také je pravda, že nás o ni nikdo nežádal (jako reakci na dopis),” uvedla Dana Charvátová s tím, že počátkem října raděje vše dodali do podatelny magistrátu.

“Po minulém týdnu, kdy se objevily pochybnosti o doručení této žádosti, jsme výše uvedený dopis včetně usnesení a včetně „Analýzy dopravy v klidu“ ještě osobně doručili na podatelnu MHMP,” uvedla.

A co bude dál? To si v danou chvíli nikdo netroufne odhadnout, protože hodně bude záležet na rychlosti, za jak dlouho se nové vedení magistrátu stane akceschopným. Na Praze 6 je nicméně dopravní situace včetně rychlého zavedení zón zásadní částí programů všech politických stran (viz přehled jejich předvobebních slibů).

2 komentářů

 1. Šulka Libor says:

  Dobrý den,
  sídliště Dědina je neplaceným parkovištěm pro letiště Václava Havla !
  Modrá zóna zde měla být zavedena jako první na Praze 6.
  Začněte už konečně řešit tuto situaci a prosím o informaci na co se zase čeká ?!
  Denně hledám místo na parkování a Vaší nečinností to bude stále složitější.

  • Liboc.info says:

   Dobrý den, díky za komentář… Děkuji za komentář, ale prosím, napište to přímo na radnici, toto je pouze „sousedský web“, který s ní nemá nic společného… JR