Co se děje…
nakres-orezMagistrát nyní jedná o plánu (dokumentace je zde), dle nějž bude ulice Vlastina, přirozený dopravní koridor, uzavřena nejméně v jednom směru provozu aut.

Kvůli tomuto přerušení bude muset vzniknout nová obří křižovatka spojující ulici Evropská s ulicí U Silnice a Navigátorů, která velmi zásadně změní dopravní infrastrukturu dané oblasti, poruší platný územní plán (který tuto oblast určuje jako čistě obytné území) a dá základ nové významné dopravní tepně, která  v kombinaci s chystanými obrovskými změnami (nové město ve „vojenských prostorech“) dříve či později změní tuto část Prahy v oblast silné tranzitní dopravy.

Aktualizace 14. 4. 2014: Magistrát v následné verzi těchto návrhů přišel i s alternativním řešením: Vlastina by byla průjezdná ve směru z města a místo velké křižovatky by vznikl jen sjezd do Evropské, přes který bych mířila auta z Dědiny směrem do města. Podrobnosti a schema zde na tomto linku.

– Pro desítky bytů v těsném okolí plánované křižovatky bude v budoucnosti toto opatření likvidační, stanou se neobyvatelné, další desítky pocítí výrazné zhoršení prostředí a v celkovém součtu následky pocítí tisíce lidí.

Silně bude zasažena i „jižní“ část ulice U silnice, které bude alternativní průjezdovou trasou směrem do centra – počítá se napojením ulice Litovická a Ke Džbánu na Evropskou. Jak dokumentace magistrátu dokládá, počítá se i zde se silným nárůstem provozu.

tramvaj šárka
Popisek k ilustraci: Detail plánovaných změn v oblasti, jíž bude možné projíždět na Evropskou. Zdroj: MHMP

Nárůst se dotkne i další napojení klidové zóny na Evropskou, tedy v prostoru ulice Radistů.

Stávající projekt tramvaje nenabízí žádné alternativy (zcela opustil dříve zvažovaný jednokolejný úsek, který by neuzavřel Vlastinu – logickou dopravní spojnici).

Dokumentace je protichůdná v informaci, zda se počítá s uzavřením ulice Vlastina před Prague British School v obou, nebo jen v jednom směru. Varianta jednosměrný provoz však rozhodně neospravedlňuje výstavbu obrovské křižovatky.

Schema nové křižovatky mezi Evropskou a Navigátorů:

Křižovatka navigátorů

 

Schema vyústění Vlastiny do Evropské – křižovatka by zcela přeorganizovala dopravu:


Křižovatka Evropská

 

 

8 komentářů

 1. Jan Konvalinka says:

  Je velmi pozoruhodné, že na plánku zveřejněném magistrátem (viz ilustrace výše) jedna ze dvou připravovaných křižovatek VUBEC NENÍ ZAKRESLENA (na plánku se cudně skrývá pod názvem „Nové SSZ“, což má být asi nový semafor). Teprve když otevřeme 120 MByte velký materiál magistrátu, uvidíme na ortografické mapě, že se ve skutečnosti jedná o dvě velké křižovatky. Nemohu uvěřit, že je to náhoda nebo nedopatření – někdo se zjevně snaží tuto skutečnost před občany skrýt.

 2. Věra Wünschová says:

  Bydlím v ulici Radčina a když tak studuji všechny plány a připomínky, tak zjištúji, že ulice Radčina a Nová Šárka se stanou průjezdními uličkami nacházejícími se v trojúhelníkovém sevření ulic Evropská, U Silnice a Vlastina. Nyní se do těchto ulic šíří hluk i emise z Evropské ulice a hluk z letiště Praha.
  Po zavedení výše uvedených změn bude tato oblast totálně ničena hlukem ze všech stran (z Evropské, Vlastiny ulice, ulice U Silnice a ještě shora z leteckého provozu).

 3. Tomáš Podivínský says:

  Ad Jan Konvalinka: Ono je těch náhod (spíš asi „náhod“) kolem celého projektu nějak moc:
  – V dokumentaci jsou vizualizace všeho, kromě křižovatky Evropská x Navigátorů. Náhoda.
  – O nové křižovatce se vůbec nezmiňuje kapitola „Všeobecně srozumitelné shrnutí netechnického charakteru“, ve které je jinak do detailu popsáno co se bude stavět a co bourat. Asi někdo zapomněl.
  – Schvalování EIA probíhá v tichosti, v době letních dovolených. Asi to tak prostě náhodou vyšlo.
  – Taktně se mlčí o urbanistických plánech na využití areálu skladů a kasáren Ruzyně-Liboc. Asi už to všichni zapomněli (- soutěž byla před 3 lety).
  – Náhodou se chce vytvoření nové „magistrály Evropská-Petřiny“ svézt s budováním tramvajové linky.
  – Náhodou je navržené dopravní řešení (pravděpodobně) v rozporu s platným územním plánem.
  – Náhodou někdo vymyslel, že obsazenost bytů v domech do 4 NP je 3,5x menší než obsazenost bytech v domech vysokých. (takže celkový počet zasažených lidí vyjde minimální)
  – … a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

 4. Pavel says:

  Myslím, že tato hrozba je trochu nadnesená. Je pravda, že již nyní směřuje řada aut do Libocké ulice, která bývá ve špičkách hodně plná. To se nezmění, je to nejkratší spojení na Smíchov a kamkoli dál na jih a východ, zvláště nyní, když je onmezena Evropská.
  Může se stát pouze to, že část vozidel, co nyní z Evropské odbočí do Libocké, to již střihne ul. U Silnice. Tam ale není (a asi jen tak nebude) vyřešen jednosměrný úsek Špotzova-Litovická. To se ale již dnes objíždí Jenečskou, a řidiči např z Dědiny tudy jezdí do Libocké. Uzavření Vlastinty však bude znamenat to že z řidiči z Dědiny směřující na Evropksou pojedou horní částí U Silnice. Zde bude tedy jistý nárůst provozu (ale snížený o to, co tudy dnes jezdí z Navigátorů). Tato ulice je však dost široká na to aby to zvládla, Libocká v úseku Evropská-trať je na tom hůř a nestěžují si.
  Zažil jsem několik výluk, kdy dolní částí ul. U Silnice jezdila řada autobusů, dalo se to přežít. Řeči o „magistrále“ jsou hodně nadsazené, proto Vaši iniciativu nemohu podpořit, ač bydlím přímo v místě.

  • Pavle, zdravím Vás a díky za názor! Kéž byste měl pravdu a bylo to nadnesené… Nicméně: On ten nárůst bude hned poměrně značný, podle té magistrátní studie okamžitých dopadů by tam mělo přibýt cca 3800 aut denně… Což jsou čísla, která zjevně nepočítají s tranzitní dopravou – a ta prostě přijde, řidiči milují zkratky a toto bude okamžitě zkratka opravdu fantastická z Vypichu i Smíchova atp… A navíc: do celé oblasti se tak otvírá nová „dopravní“ brána, která se bude hodně hodit developerům nového „superměsta“ ve vojenských prostorech (už se maluje) a případně existence této křižovatka bude „napřímení“ U Silnice směr Libocká naprosto logické a nevyhnutelné. Ano, může to trvat 5, 10, 15 let… Ale stane se tak, a pak, bude takto linie opravdu hlavním tahem (když se tedy vyhnut slovu „magistrála“…). Tolik tedy v kostce mé argumenty, proč to riziko dle mého opravdu není nadnesené… Díky! JR

   • Obávám se, že máte pravdu a že nárůst dopravy bude značný a v případě realizace „supergoroda“ bude ještě hůř. Děkuji za projevenou iniciativu.

 5. Celé to povede z hlediska dlouhodobého horizontu, podle mého názoru k tomu, že Praha se vlivem těchto staveb řekněme za 30-50 let začne pomalu vylidňovat. Až potom se zjistí proč (to o čem se tu mluví, doprava, přelidněnost, hluk apod.) a tak se začne s demolicemi, aby se dosáhlo optimálního, nejlepšího stavu – promiňte mi, ale asi jsem měl vizi 🙂

 6. Zdeněk says:

  Z uvedených materiálů o TT vyplývá, že posuzována byla dokumentace TT končící ve stanici Staré letiště (Terminál 3). Nebo snad první etapa této akce? Pokud se ve stanovisku P6 píše o „velkém přínosu“ pro životní prostředí, tak skutečnost je jiná.
  1) Hluk. Studie je dle mého názoru v tomto ohledu naprosto nedostatečná.
  a) Již nyní není na sídlišti Dědina jednoduché parkovat. Zrušení 130 parkovacích míst bude mít za následek, že 130 aut místo rychlého zaparkování bude objíždět Dědinu, Liboc a Ruzyni a hledat parkovací místa. Najezdí tedy o mnoho více km a způsobí o mnoho více hluku a exhalací. Studie s tím vůbec neuvažuje, předpokládá, že hluk zůstane stejný. Tedy přesněji, podklady z kterých se vycházelo jsou prý stejné. Je zřejmé, že stavba rušící 130 parkovacích míst by se nikdy neměla realizovat již z principiálních důvodů. (Úsměvné je, že ČSSD Prahy 6 má ve volebním programu 2010 zvyšování počtu parkovacích míst).
  Důrazně doporučuji aby se udělal okamžitý SKUTEČNÝ TEST dopadu zrušení parkovacích míst a stavu který to na Dědině vytvoří. Ne tedy pustá teorie (papír snese vše), ale skutečné, pravdivé měření. Nejlépe uprostřed června nebo září ale ne o prázdninách, kdy tady je méně aut. To znamená, uzavřít v červnu nebo září nejméně na jeden týden 130 příslušných parkovacích míst a sledovat skutečnou změnu parkování řidičů, zbytečně najeté km automobilů, hluk v ulicích, možnosti parkování atd. Máme zde úžasnou možnost potvrdit praxí studii, že se Na Dědině vlastně nic nezmění. Doporučuji také provést pohovory se spokojenými řidiči.
  b) Tranzitní doprava vedená přes Dědinu výrazně zvýší hladinu hluku. Místo relativně odkloněné ulice Drnovská ji zavede do středu Dědiny. Mohu zde připomenout, ŽE INTENZITA HLUKU SE MĚNÍ SE ČTVERCEM VZDÁLENOSTI (zjednodušeně). Návrh přesouvá dopravu z ulice Drnovská (zaříznuté do terénu) přímo do ulic Vlastina, Navigátorů, Dědinská atd. Hluk tranzitních aut se zvýší mnohonásobně i když podle studie nikoliv. I zde máme úžasnou možnost ověřit studii praxí. Změříme intenzitu hluku auta na trase Drnovská – Evropská a potom Vlastina – Evropská. Měřící bod bude příkladně Delta. Dle „Studie Oznámení“ bude intenzita hluku stejná.
  c) Zpracovatel není schopen vysvětlit, jak je započítán velmi významný liniový hluk z Pražského okruhu který je významným zdrojem hluku 24 hod. denně. Prý to ví zpracovatel „podkladů“.
  d) Výstavba nové dráhy 24L na letišti Praha Ruzyně. Na letišti Václava Havla se připravuje stavba nové dráhy 24 Levá, právě ve stejný čas, jako stavba této tramvajové dráhy. Dojde v významnému přiblížení hluku z letového provozu k Dědině. A opět, INTENZITA HLUKU SE MĚNÍ SE ČTVERCEM VZDÁLENOSTI, bude tedy stoupat letištní (liniový) hluk Na Dědině. Studie s tím opět vůbec neuvažuje. (Ano vím, je to výpočet dle jiné legislativy).
  e) Hluk letadel odlétajících z dráhy 12 v Ruzyni, tedy přímo na OBI Ruzyně. O hluku ani zmínka.
  f) V průběhu posuzování došlo k zásadní změně plánované environmentální situace na sídlišti Dědina. Zastupitelstvo P6 patrně schválí výstavbu obřího nákupního centra o zastavěné ploše 17 770 m² a o 340 parkovacích místech v přímém sousedství posuzované oblasti. S tím však posuzovatel(lé) nepočítal(li). Je tedy klidně možné, že nákupní centrum bude postaveno dříve než uvedená TT, nebo současně.
  g) Nikde jsem nenašel výpočet synergie intenzity hluků, tedy jejich společné působení. Situaci, kdy výsledný účinek současně působících hlukových složek je větší než souhrn účinků jednotlivých složek. Vím, že se postupuje podle různých legislativ a je to složité, ale Na Dědině žije tisíce lidí. Tito lidé si to jistě zaslouží.
  Je to paskvil.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open