Mezi Evropskou třídou a ulicí Navigátorů vznikne P+R parkoviště pro přibližně 150 aut. Postaví ho soukromý investor, provoz by však měl dle dostupných informací být spolufinancován magistrátem. Web Liboc.info o tom informovala radnice Prahy 6 s tím, že by ráda znala názor místních.

Třípodlažní budova naváže na již existující tři parkovací domy postavené v osmdesátých letech. Na rozdíl od nich se však do ní bude přijíždět z Evropské a vyjíždět do Navigátorů, případně Radistů a dále do Dědinské.

parkoviště P+R Navigátorů
Jedna z variant toho, jak by mohl parkovací dům vypadat. Zdroj: radnice Prahy 6

To s sebou samozřejmě přinese zvýšení dopravy v okolí parkoviště, podle radnice však nepůjde o zvýšení nijak zásadní. “Radnice si je vědoma zvýšení dopravní zátěže, nicméně je toho názoru, že plus minus 144 aut vyjíždějících z parkoviště denně až tak kritickou zátěž pro lokalitu nepředstavuje – je to P+R, tedy se nepočítá s nijak velkou fluktuací parkujících,” uvádí Vladimír Šuvarina, předseda dopravní komise, která bude o projektu jednat v polovině ledna.

Jiná možnost než výjezd do ulice Navigátorů podle něj nedává smysl – parkoviště by bylo v podstatě nepoužitelné, protože při výjezdu na Evropskou by nebylo možné otočit se zpět do směru ven z Prahy. “Návrat aut zpět na Evropskou bohužel nedává v režimu P+R moc smysl, protože první legální možnost otočení se je až odbočení do ulice Vlastina,” dodává s tím, že případné vybudování křižovatky, která by otočení umožnila, není realistické a navíc by ještě více zkomplikovalo dopravu na Evropské.

Parkoviště P+R Navigátorů
Poloha plánovaného parkoviště v širších souvislostech. Podklad: Google.com

Jak by přesně parkoviště fungovalo, zatím není úplně jasné – investor, společnost Akro Real, má dle dostupných informací rámcovou dohodu s magistrátem. Ten by provoz financoval tak, aby byla místa za symbolický poplatek (obvykle kolem 20 korun za den) k dispozici dojíždějícím, ale také místním občanům.

Což by se dle radnice mohlo “hodit” poté, co dříve či později budou v oblasti zavedeny zóny placeného stání – již nyní ulice Navigátorů, podobně jako sídliště na Dědině, slouží jako neoficiální odstavné parkoviště pro Střední Čechy i letiště.

“Obecně jsem toho názoru, že dopady na lokalitu jsou v podstatě minimální, zatímco přínos P+R parkoviště je myslím těžko zpochybnitelný,” uvádí Šuvarina s tím, že by rád znal názor místní, ať už spolků, nebo přímo občanů. Jeho email: vsuvarina@praha6.cz

5 komentářů

 1. Kamila Dlouhá says:

  Dobrý den, souhlasím s výstavbou dalšího parkovacího domu

 2. Viktor Polzer says:

  Dobrý den, jakožto obyvatel dotčené lokality s výstavbou P+R na daném místě nesouhlasím z následujících důvodů:

  1. auta budou vyjíždět přes rezidenční oblast, ve které bydlí rodiny s dětmi. Každé auto navíc je zbytečné;

  2. v okolí jsou mnohem vhodnější místa pro P+R, např. prostor mezi ulicemi Pilotů a Drnovská, nebo za ulicí Drnovská směrem k OC Šestka;

  3. dokud nebudou zavedeny zóny, tak budou Středočeši a dovolenkáři stejně nejprve obsazovat místa mimo parkovací dům, protože je to jednodušší, rychlejší a zadarmo;

  4. po zavedení zón se bude muset problém s parkováním stejně řešit ve větším měřítku.

  Dle mého názoru je přínos P+R na tomto místě pro obyvatele Dědiny nulový. Tento projekt směřuje k tomu, že ve finále bude magistrát z našich daní dotovat parkovací dům, my nebudeme mít nadále kde parkovat a obytnou oblastí bude projíždět více aut.

  Zaměřte se prosím na zavedení parkovacích zón na Dědině a vybudování parkovišť na místech, kde to obyvatele Dědiny nebude obtěžovat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*