Magistát zveřejnil finální návrh nového územního (metropolitního) plánu. Je v něm i kontroverzní požadavek otevřít až desetipodlažní zástavbě pruh zeleně mezi Evropskou třídou a Divokou Šárkou.

Autoři návrhu z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) tak zhatili opatrné naděje místních občanů, že tento nápad je natolik nesmyslný a prokazetelně nebezpečný, že z finální verze vypadne. Nestalo se tak však.

Metropolitní plán Prahy Divoká Šárka
Zde se má stavět do deseti podlaží. Místo pruhu zeleně by měla vyrůst výšková zástavba – v tomto bodě to je jen cca 150 metrů od první ze šáreckých skal… Foto: Liboc.info

Tým vedený architektem Romanem Kouckým trvá na tom, že by rád viděl zastavěný celý pás od restaurace McDonalds až po pražský okruh. Podrobněji viz starší články Záměr trvá: Magistrát chce obestavět Divokou Šárku a Šárka už nebude divoká.

Metropolitní plán Divoká Šárka
Poslední verze plánu nadále navrhuje zastavět těsné okolí Divoké Šárky až desetipodlažní zástavbou – čísla 8 zmanenají počet podlaží, k nimž je možné přidat na tzv. metropolitní třídě další dvě patra…

Plán jako takový je pouze návrhem, k němuž se nyní budou moci vyslovit občané i městské části. Na základě připomínek pak architekti mohu (avšak nutně nemusejí) některé části návrhu upravit. Následně bude nová verze znovu předložena veřejnosti k připomínkování (patrně koncem roku 2020).

Finální schvalování bude v rukou pražského zastupitelstva, a dle harmonogramu by k němu mohlo dojít do konce roku 2022.

Studovat nyní, připomínkovat o prázdninách

Dnešní zveřejnění, viz stránky magistrátu, znamená, že termín pro připomínkování připadne na dobu letních prázdnin. Dříve není možné připomínky podat, na stranu druhou mají občané delší dobu na zkoumání návrhu.

Divoká Šárka - Metropolitní plán
Návrh pražských architektů znamená hluboký zásah do prostředí Divoké Šárky – zde opět místo, kde by se stavělo. Foto: Liboc.info

Klíčovou roli ve snaze zabránit nejhorším dopadům bude mít radnice Prahy 6. Zatímco občané mohou podávat jen tzv. připomínky, městská část může podávat tzv. námitky a zásadní námitky, které mají výrazně větší váhu a architekti se jimi musejí zabývat.

Námitky městské části musí schválit zastupitelstvo. Praha 6 je v přípravě připomínkování nejdále ze všech městských částí, z iniciativy spolků již řadu měsíců funguje speciální web, přes nějž bylo možné radnici sdělit, které hlavní problémy bude třeba připomínkovat.

10 komentářů

 1. Mirek B. says:

  Připomínky občanů nebo námitky městské části asi k ničemu nebudou. Možná by stačila jediná a poměrně srozumitelná „zásadní námitka“ – že stavět „paneláky“ na tomto území je prostě pitomost.

 2. Vlad says:

  Tohle je naprostá zlovůle. Na jedné straně se bojuje o pár chudáků stromů kdesi ve vybetonovaném centru a prsí se trávníky na střechách, na straně druhé se s klidem ničí autentická divoká příroda!
  Tohle je pomalu na cenu za pitomost! Nerozumím lidem, kteří něco tak zrůdného, jako zahuštění zástavby u chráněné divoké přírody, mohou vážně prosazovat…..

  • Tak ony ty byty s okny do Divoké Šárky budou mít nejen lukrativní výhled, ale hlavně lukrativní cenu – v tom bude jádro pudla a zdroj této zlovůle. Prachy a zase prachy… A následně si obyvatelé bytů s okny na Evropskou začnou stěžovat na prach a hluk, takže snížíme rychlost a omezíme provoz, abychom je nerušili a neomezovali…Defenestrace nebyl tak úplně špatný nápad…

  • Lucka says:

   Někdo musí tlačit obrovským způsobem na „pilu“(peníze ), kdo má zájem ze strany investora?
   Divoká Šárka je od pradávna lesoparkem, který je určitou oázou klidu, není to tak dlouho a podobný záměr byl u koupaliště Džbán, tam to snad radnice zamítla. V tomto konkrétním případě, pokud to má být v pásu mezi komunikací a polem, tak budeme mít obludnou krabici přímo v zorném poli výhledu na skály, pás zeleně tam má svoji funkci!!!
   To nemá Měst. č. Prahy 6, pozemky v nabídce? Kdo je vlastně vlastník, soukromý subjekt, nebo Praha 6. Já osobně si myslím, že pozemky na Praze 6, jsou jistě vhodnější, které nenarušují klidové pásmo, žijících živočichů. Například v oblasti Veleslavína v ul. Na Krutci a blízkém okolí je pozemků s možností začlenění do stávající stavební zástavby dost. V tomto konkrétním případě, jak bude řešena dopravní obslužnost, už tak zasekané Prahy 6 z příjezdu směr Kladno-Veleslavín.

 3. Lenka H. says:

  Jsem dost překvapena tím, jak někoho může napadnou taková zrůdnost. Takto zdevastovat tak nádhernou přírodu, která je dominantou Prahy 6. Je mi jasné, že peníze jsou vždy „až“ na prvním místě, nezbavujme se však dnes už tak vzácného množství zeleně v Praze. S tímto záměrem rozhodně nesouhlasím a doufám, že lidé nebudou mlčet a zvítězí zdravý selský rozum.

 4. Věra says:

  Příšerný všechno zničit i ten kousek přírody.

 5. Gabriela says:

  Pokud vím, tak pracovníci na obecních úřadech jsou ve svých funkcích díky občanům, kteří je volili, jsou placení z našich daní a mají pracovat pro blaho lidí. Takže jejich hlas by neměl být rozhodující. Hlavně by to chtělo v létě připomínkovat co nejvíc. Protože jinak prohlásí, že proti výstavbě bylo 1% obyvatel.

 6. Gabriela says:

  Pane Rybáři, co Vám Ing. arch. Koucky odpověděl?

 7. Jakub Hruška says:

  Dobrý den, včera jsme na komisi životního prostředí MČ Praha 6, které předsedám, přijali jednoznačné usnesení, že komise je proti výstavbě na severní straně Evropské, ale i proti změně regulace (zvýšení výšky zástavby) na straně jižní. Oboje z důvodů zachování krajinného rázu oblasti.

 8. Zdeňka Holendová says:

  Dobrý večer všem,
  kteří mají zájem o udržení Divoké Šárky. Je to neuvěřitelné, co tam sedí na Magistrátu za týmy odborníků v čele s panem Kouckým, kteří trvají na zástavbě Šárky. V dnešní přetechnizované, uspěchané době lidé stále častěji navštěvují tato přírodní místa a mnozí z nich si uvědomuji také to, proč bojovat o jejich zachování.
  Divokou Šárku navštěvuje stále více lidí, všech věkových skupin. Každým rokem se návštěvnost stupňuje. Bydlím naproti, jsem zde několikrát v týdnu. Z celé Prahy jezdili lidé navštěvovat Šárku již v dávné minulosti. Jeden z důvodů dle mého je právě to, že tento přírodní park je velice snadno dostupný městskou dopravou.
  Jsem zásadně proti této výstavbě!!!!!!!!

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open