Dědinu nejspíš čeká zkouška nervů: magistrát potvrdil, že plánovaný parkovací dům nevznikne v předstihu před zahájením stavby tramvajové trati a nenahradí tak včas úbytek parkovacích míst. Obě stavby budou vznikat současně.

Prodloužení tramvajové trati na Dědinu by se mělo začít stavět během několika měsíců, možná již do prázdnin. Nyní se však ukazuje, že z plánů vypadla klíčová součást, o niž občané usilovali v posledních letech: aby parkovací dům vznikl dříve, než stavba tramvaje zabere místa pro parkování.

Tramvajová trať povede na Dědině v prostoru mezi ulicí Vlastina a zdí vojenského prostoru, kde zmizí většina parkovacích míst. Stejně tak zmizí i možnost parkování ve Vlastině mezi Dědinou a křižovatkou s ulicí U silnice.

Právě parkovací dům u Drnovské (na místě stávajícího oploceného soukromého parkoviště) by měl úbytek nahradit. Pokud však budou obě stavby vznikat současně, Dědina přijde dočasně o poměrně zásadní část parkovací kapacity.

Parkovací dům Dědina
Parkovací dům na Dědině. Zdroj: Praha 6

Magistrát: za omezení se omlouváme

“Parkovací místa budou průběžně zajištěna. Podrobnosti budeme vědět až po vysoutěžení zhotovitele,” hájí plány Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu. “Bohužel však nelze vybudovat parkovací dům bez realizace tramvajové trati. Realizace tramvajové trati totiž obsahuje již 1.etapu stavby parkovacího domu, proto tyto stavby musí běžet zároveň,” napsal webu Liboc.info.

A dodal, že bez nutných přeložek inženýrských sítí není možno vybudovat parkovací dům a na druhou stranu bez tramvajové trati není možné přeložit inženýrské sítě. ”Omezení během výstavby mne mrzí a omlouvám se za ně, ale technicky není možné jiné řešení. Dobu výstavby se nám navíc podařilo zkrátit z původních 19,5 měsíce na 16 měsíců,“ uvádí. (Plné znění odpovědi je níže na konci textu).

Jak drastické budou dopady stavby tedy zatím není jasné, ale pohled na zaplněné kapacity parkování ve večerních hodinách moc prostoru pro optimismus nenabízí: i relativně omezený zábor může znamenat, že v oblasti bude velmi obtížné zaparkovat.

Pro Dědinu a okolí to je poměrně zásadní prohra: nemalá část místních byla v minulých letech proti tramvajové trati: zejména právě kvůli úbytku parkovacích míst. Původní plány s parkovacím domem vůbec nepočítaly, radnice a magistrát nakonec ustoupily: slíbily vybudovat dům a zrušily plány na vybudování křižovatky z Evropské, která by do Liboce přivedla tranzitní dopravu.

Součástí slibu byl i logický závazek (byť, pravda, neukotvený v dokumentech), že dům by měl vzniknout v předstihu před stavbou tramvajové trati, aby se Dědina vyhla dočasného zhoršení kvality života. To se však nestalo.

Parkovací dům Dědina plán
Plán parkovacího domu z dokumentace k územnímu řízení. Zdroj: Praha6.cz

Radnice: Za vše může magistrát

Ač výstavba tramvajové trati je záležitostí magistrátu, výstavba domu byla vždy prezentována především jako projekt radnice Prahy 6, která například vybírala vítěze architektonické soutěž. Radnice byla též vždy vnímána jako klíčový účastník procesu a garant toho, že negativní dopady budou minimální.

Nyní však radnice zastává pozici, že se jí výstavba týká jen nepřímo. “Ani výstavba TT, ani výstavba parkovacího domu nejsou investicemi městské části, a proto městská část zde nevystupuje jako stavebník,” uvedl radní pro dopravu Jiří Lála. Přislíbil však, že se pokusí negativní dopady omezit. “Mohu Vás však ujistit, že městská část se všem souvislostem bude věnovat velmi pečlivě a rozhodně bude maximálním možným způsobem chránit všechny obyvatele dotčené lokality, protože bude většinu těchto opatření povolovat,” dodal.

V březnu radnice přijala usnesení, v němž „žádá magistrát hlavní město Praha o maximální možné urychlení přípravy výstavby akce Parkovací dům Dědina“.

Tramvaj na Dědinu
Vizualizace tramvaje na Dědinu z dřívějších dokumentů. Zdroj: DPP

Dům bude v režimu “modré zóny”

Přesnější informace o o tom, kdy výstavba začne, zatím nejsou k dispozici. Náměstek Adam Scheinherr nicméně v únoru na svém facebookovém profilu uvedl, že “do prázdnin začneme stavět”.

To se však týkalo tramvaje, ne parkovacího domu, tam zatím bližší termín chybí. A jak uvedl ve své odpovědi, zatím není vybraný zhotovitel.

Vloni v září, mimochodem, mnohé zaujalo jeho prohlášení, že parkovací dům na Dědině vznikne “v režimu modré zóny”… Podobnosti neuvedl, citát je však chápán jako náznak, že místní by mohli parkovat bez dalších poplatků. Zatím se spíše počítalo s tím, že půjde o klasické placené parkování.

Dokument:

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu, o parkovacím domě na Dědině (22. března 2022)

„Parkovací místa budou průběžně zajištěna. Podrobnosti budeme vědět až po vysoutěžení zhotovitele. Samotná příprava stavby parkovacího domu je v koordinaci se stavbou tramvajové trati. Obě stavby jsou tedy v přípravě a to jak z hlediska časové koordinace, tak zejména technické koordinace. Bohužel nelze však vybudovat parkovací dům bez realizace tramvajové trati. Realizace tramvajové trati totiž obsahuje již 1.etapu stavby parkovacího domu, proto tyto stavby musí běžet zároveň. Bez nutných přeložek inženýrských sítí není možno vybudovat parkovací dům a na druhou stranu bez tramvajové trati není možné přeložit inženýrské sítě. Proto jsme obě stavby provázali a postupujeme v technologické i časové koordinaci. Omezení během výstavby mne mrzí a omlouvám se za ně, ale technicky není možné jiné řešení. Dobu výstavby se nám navíc podařilo zkrátit z původních 19,5 měsíce na 16 měsíců.“

 

Interpelace k parkovacímu domu – zastupitelstvo Prahy 6, únor 2022

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open