Otázka autobusového spojení mezi Veleslavínem a Letištěm patří k evergreenům debat občanů, politiků i odborníků posledních mnoha let. Starosta Prahy 6 nedávno zmínil, že po dobudování tramvaje na Dědinu by například bylo rozumné změnit režim autobusu 119 – třeba půlka spojů by dle něj mohla byla expertní a na obvyklých zastávkách na Evropské by stavěl jen každý druhý.

Autobus 119 spojení na letiště
Autobus 119 na ilustračním snímku. Foto: Liboc.info

Expresní autobus pro návštěvníky letiště zní na jednu stranu dobře, snížení počtu autobusů a zhoršení dopravní obslužnosti by ovšem vyvolalo značně negativní reakci místních na Dědině i v širším okolí.

O vysvětlení toho, jaká je situace nyní a co je možné čekat do budoucna, jsme požádali přímo ROPID, tedy organizaci odpovídající v Praze za integrovanou dopravu.

Na otázky odpověděl Ing. Filip Drápal, tiskový mluvčí ROPID.

Otázka: Jak tyto možnosti expresních autobusů vnímá ROPID? Je možné udržet dobrou dopravní obslužnost oblasti a zároveň zřídit kvalitní expresní spojení s letištěm? Proč vlastně v danou chvíli nefunguje?

Není pravda, že Praha nemá expresní autobusové spojení s letištěm. Na Letiště Václava Havla jsou v současné době provozovány linky 100, 119, 191 a expresní linka AE. Linka AE je v provozu celoročně v intervalu 15-30 minut, v letních měsících v intervalu 10 minut. Zajišťuje přepravu z centra města bez zastávky až na letiště za cenu přibližně 2 Eura, jejímž provozovatelem je Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Další expresní linku od stanice metra Nádraží Veleslavín ROPID nedoporučuje. Současná linka 119 je ze všech linek na okraji Prahy výjimečná tím, že během dne má v řadě okamžiků vyrovnanou obousměrnou poptávku cestujících. Ve chvíli, kdy jedou ráno a dopoledne letečtí pasažéři a zaměstnanci linkou 119 na letiště, v opačném směru veze linka 119 obyvatele Sídliště Na Dědině směrem k metru A do centra Prahy.

Odpoledne, kdy do města jede více leteckých cestujících a zaměstnanci letiště se vracejí domů, zase linka 119 ve stejném okamžiku v opačném směru veze obyvatele Dědiny od metra domů. Proto je pro všechny skupiny cestujících výhodné, když je v souvislosti s nárůstem cestujících provozována a případně posilována jen linka 119.

V případě jejího rozdělení na dvě linky, na kterých by jezdila vždy pouze ½ spojů, než jezdí na lince 119 dnes, by třeba ráno polovina spojů zastávkové linky kapacitně nezvládala odvézt cestující ze Sídliště Na Dědině k metru nebo od metra na letiště, přičemž kolem plných zastávek by projížděly poloprázdné spoje expresní linky z letiště.

Rozdělení linek na dvě není vhodné ani pro letecké cestující, protože ty je nutné směrovat na jedno číslo hlavní linky, která  je doveze k metru. Pokud by na expresní lince byla jen ½ spojů dnešní linky 119, v některých částech dne by ani tato linka zdaleka nezvládala pobírat letecké cestující, kteří by logicky preferovali expresní spoj. A bylo by nesmírně složité v takových okamžicích informačně zajistit přesměrování zbytku leteckých cestujících na druhou, pomalejší, zastávkovou linku.

Aby při existenci dvou linek od metra na letiště (zastávkové a expresní) bylo možné zajistit alespoň současný komfort přepravy, bylo by nutné posílit ve většině období dne obě vzniklé linky na parametry současné linky 119, tedy přidat 2x více autobusů i řidičů, což je aktuálně mimo možnosti systému PID. Náklady by vzrostly okamžitě téměř o 50 milionů korun ročně a navíc by tolik nových autobusů nemělo k dispozici dostatečný počet odstavných ploch na konečných zastávkách. Posouzení odstavných ploch, kapacit komunikací v areálu letiště, počtu dostupných vozidel a řidičů se provádí již nyní každý rok v okamžiku, kdy se řeší průběžné posilování stávající linky 119.

Dále musíme připomenout, že jsme v posledních letech připravili řadu opatření, které vedly k zásadnímu zrychlení autobusové linky 119. Jedná se především o zřízení BUSpruhů v ulici Evropská a zavedení všech zastávek po trase linky 119 na znamení. V případě zavedení expresní autobusové linky by se jednalo o zrychlení cca o 2 minuty za cenu prodloužení intervalů, v některých obdobích z 10 na 20 minut. Na základě výše uvedeného nelze provoz dvou linek na letiště (zastávkové a expresní) doporučit.

Otázka: Logický argument místních je a i do budoucna bude, že velké město jako Praha by mělo unést jak stávající frekvence 119tky, tak i letišních busů… Dá se s tím nějak rámcově počítat?

Pokud nebude rozšířena kapacita autobusového nádraží Veleslavín, půjde takový krok realizovat jen velmi obtížně. Nicméně i v tomto případě by docházelo k dopravním komplikacím uvedených v předchozí odpovědi.

Otázka: V minulosti zazníval v komentářích o dopravě na letiště argument, že terminál na Veleslavíně má malé kapacity a není schopen pojmout stávající provoz autobusu 119 a hypotetického expresního autobusu. Je to tak? A pokud ano, opravdu by se tam nějak nevešel?

Ano je to tak. S integrací Kladna a Slaného do Pražské integrované dopravy došlo k navýšení počtu odstavených autobusů v obratišti Veleslavín. Již dnes jsou autobusy odstavovány v okolních ulicích ve Vokovicích a na Veleslavíně, což se logicky nelíbí místním občanům. Zavedení expresní autobusové linky na letiště ke stávající lince 119 by tuto problematiku ještě více prohloubilo.

 

Jeden komentář

  1. Ilona Al says:

    letiště má dostatek vlastních ploch (nemám na mysli ty které si chtějí zablokovat pro sebe pomocí metropolitního plánu) , kde může vytvořit obratiště i odstavné místo pro autobusy, aktivity letiště a jeho potřeby nemusí stále uzurpovat občany Prahy 6. Stálý důraz na nadřazenost letiště nad občany budí dojem, že občané mají bez náhrady odejít, aby se letiště mohlo giganticky zdarma na úkor občanů rozrůstat.