Ministerstvo vnitra se pokusí najít nový objekt pro svůj Odbor azylové a migrační politiky a odstěhovat se z Dědiny. Vyplynulo to z úterního jednání ministra Milana Chovance a delegace radnice Prahy 6. “Budeme hledat nové prostory,” uvedl na ní ministr.

parkování Dědina
Ulici Pod Cihelnou po otevření centra zaplavila auta – zhruba polovina z nich parkuje přes den tam, kde to zakazuje zákon. Radnice i ministerstvo nyní hledájí cestu, jak přívalům aut zamezit, ochránit chodce – hlavně děti při cestě do školy a z ní – a umožnit parkování rezidentů. Vše však, opakují, dořeší definitivně až zavedení zón.

Dohodu oznámil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. “Centrum azylové a migrační politiky na Dědině oprávněně jitří vášně. Proto jsem ministrovi vnitra řekl, že pro Prahu 6 je nejlepší řešení celé situace toto pracoviště přesunout jinam. Souhlasil a slíbil, že vnitro začne urychleně hledat jiné vhodné prostory,” uvedl na svém facebookovém profilu Kolář po schůzce, která proběhla 4. dubna 2017.

Kdy by se tak mohlo stát, nicméně není jasné. “Pan ministr přislíbil přesun pracoviště do jiné lokality,” potvrzuje Lucie Válová, zastupitelka za ČSSD, která bydlí na Dědině a v této otázce se v poslední době hodně angažovala. “Bude to ale běh na dlouhou trať, smlouva byla uzavřena na 5 let a tento pokyn je nutno chápat jako úkol vůbec nalézt lokalitu, která by splňovala požadavky tohoto odboru.”

Schůzku ovšem hodnotí jako zásadní průlom. “Kladný postoj pana ministra je prvním krokem vedoucím k uspokojivému vyřešení zdejší situace. Jde především o zajištění pocitu bezpečí a komfortu v našem sousedství a vnímám, že pan ministr tomuto apelu porozuměl. ”

Nic jsme nevěděli, hájí se radnice

Otevření centra vyvolalo vloni velkou kontroverzi – radnice Prahy 6 se dotklo, že nebyla o plánech dopředu informována, část občanů se obává o zhoršení bezpečnostní situace (což ovšem, dlužno dodat, jiná část obyvatel považuje za zbytečnou hysterii).

Na jednání nicméně opakovaně zaznělo, že mnohem zásadnější než “obavy z cizinců” je obecné téma, na kterém panuje obecná shoda, a to naprosté nevhodnosti umístění tohoto pracoviště. Centrum je v objektu, který slouží jako lokální centrum sídliště s více než pěti tisíci lidmi – a navíc v zóně pociťující stále akutnější nedostatek parkovacích míst.

Centrem podle oficiálních informací projde denně 500 – 600 žadatelů, z nich nemalá část přijíždí autem, počty samozřejmě navyšují i zaměstnanci centra. Okolí tak trpí pod nápory aut – katastrofální situace je zejména v ulici Pod Cihelnou, kde aut skokově přibylo a kde si občané stěžují na neúnosnou bezpečnostní situaci. A opakují, že je otázkou času kdy nepřehledná situace povede k neštěstí.

Ministr Chovanec přislíbil, že se spolu s radnicí Prahy 6 budou snažit velmi rychle najít dočasná řešení. “Praha 6 samozřejmě bude nápomocna. Mezitím máme slíbeno, že se maximálně zmírní negativní vlivy centra na jeho okolí. Jedním z opatření má být nová služebna policie se stálou službou, která bude na obyvatele Dědiny dávat pozor,” uvedl starosta Prahy 6 na svém facebookovém profilu.

Ministr: měl by vzniknout model rezidenčního parkování

Ministr Chovanec při jednání zmínil i to, že by bylo dobré vytvořit nějaký model rezidenčního parkování, který by usnadnil život místním občanům a zlepšil dopravní bezpečnost do doby, než se podaří najít nový objekt.

“Ministr na konci schůzky navrhl řadu opatření, která by měla situaci pomoci v přechodné době,” shrnuje zastupitelka Válová. “Patří k nimi posílení dozoru policie ČR, zahájení jednání s magistrátem ve věci možného posílení autobusové dopravy, vytvoření informační kampaně směrem ke klientům centra, aby využívali MHD, kontroly Živnostenského úřadu nad službami, které jsou v lokalitě klientům centra nabízeny a důkladné řešení dopravních přestupků v lokalitě.”

Comments are closed.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open