Občané Prahy mohou do 26. července připomínkovat návrh nového metropolitního územního plánu. Sestavil jsem stručný přehled, jak na to – vše se dá zvládnout velmi rychle, doslova během pár minut, protože díky speciálnímu webu existuje přehledný seznam problematických bodů, z nich je možné vycházet. Je mezi nimi i patrně nejkontroverznější návrh z celé Prahy – myšlenka zastavět pruh mezi Evropskou a Divokou Šárkou až desetiplodlažními domy.

Více o plánech na viz například článek Jak by mohla vypadat zástavba u Šárky.

 

Metropolitní plán - Divoká Šárka
Poslední verze plánu nadále navrhuje zastavět těsné okolí Divoké Šárky až desetipodlažní zástavbou – čísla 8 zmanenají číslo podlaží, k nimž je možné přidat na tzv. metropolitní třídě další dvě patra…

Proč je zásadní připomínkovat územní plán?

Měsíc končící 26. červencem dává lidem možnost napsat autorům územního plánu své připomínky. Navzdory obecné skepsi v duchu “co zmůže můj jediný hlas?!” je dle znalců zásadní, aby se ke kontroverzním bodům vyslovilo co nejvíce občanů.

Jak je možné plán připomínkovat?

Existuje několik cest, jak magistrátu připomínky zaslat. Podrobné informace je možné najít na speciálním webu magistrátu, pro sepsání připomínky je možné použít speciální aplikaci přímo na webu, a pak ji poslat datovou schránkou, emailem s elektronickým podpisem, případně po vytištění doručit na podatelnu nebo zaslat poštou.

Jaké náležitosti má připomínka mít?

Oficiální web je bohužel velmi nepřehledný (ve chvíli psaní tohoto článku navíc ani nefunguje), tedy existuje velké riziko nějakého formálního pochybení. Pokud tomu dobře rozumím, klíčové je, aby dopis s připomínkami obsahoval dle požadavků zákona jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Podpis (zdá se) nemusí být ověřen, a proto tisk a zaslání poštou bude patrně nejrozumnější variantou.

Jinými slovy: může to být zkrátka jen dopis se stručným popsáním, čeho se připomínky týkají. Není tedy nutné se registrovat na stránky, ani není nutné používat předpřipravené body spolků (viz dále). Což je dobré zdůraznit – stránky magistrátu mohou působit tak, že bez složité registrace a složitého vyplňování to nejde.

Kde najít připomínky shromážděné spolky?

Na Praze 6 běží po mnoho měsíců speciální web vzniklý z iniciativy občanských spolků a ve spolupráci s radnicí. Je na této adrese a obsahuje několik tisíc nejrůznějších připomínek, z nichž je možné velmi rychle vybrat a případně použít texty pro formulace připomínek vlastních.

Druhým zdrojem je stanovisko radnice Prahy 6 schválené zastupitelstvem koncem června 2018. Vychází právě z materiálů spolků – významnou část připomínek občanů přebírá (ne však všechny) a mnoho dalších doplňuje.

Tento obsáhlý dokument je možné též použít pro inspiraci – je zde na tomto linku (v pdf).

Jak rychle vygenerovat text připomínek na webu spolků?

Již zmíněný specializovaný web spolků umožňuje vygenerovat text připomínek doslova během pár vteřin – obsahuje na to speciální nástroj. Stačí u konkrétní lokality (seznam lokalit je zde) kliknout na tlačítko “Výstupy”, kde jsou shromážděny všechny připomínky. Z nich je možné čerpat inspiraci.

Anebo je možné přímo použít (opět v seznamu lokalit, viz obrázek níže) tlačítko “Připomínka k tisku”. V jejím záhlaví je možné vyplnit jméno, datum narození a další informace. A vše rychle vytisknout a připravit k odeslání.

Zástavby podél Šárky se týkají tzv. lokality Nová Šárka (link) a Sídliště na Dědině (link).

Na Praze 6 existuje speciální web shromaždující připomínky občanů. Jedním kliknutím na tlačítko „Připomínka k tisku“ je možné vygenerovat text dopisu (je nutné doplnit osobní údaje, datum narození a bydliště). Viz přímý link zde.

Co se bude dít dál?

Poté, co magistrát shromáždí veškeré připomínky, architekti a urbanisté na nich budou několik let pracovat. Vznikne další verze plánu, k níž se budou občané moci znovu vyslovit. A teprve poté by byl plán schvalován.

4 komentářů

 1. Gabriela says:

  Dobrý den,
  nevím, jestli si prohlížím špatně připomínový seznam, ale kromě pana Tomáše Adámka tam nikdo nic nenapsal. Je to tak, nebo jsem to špatně otevřela?

 2. Gabriela says:

  Děkuji za odpověď, ale tam jsou připomínky ze zimy a z jara. Není tu jediná připomínka z července. Což působí dojmem, že nikdo nemá výhrady k předloženým plánům.

  • Liboc.info says:

   Nene, to je jinak: tento web běží již dlouho, podoba plánu byla známá mnoho měsíců, to je tedy v pořádku, lidé a spolky sem do toho webu psali připomínky už i v zimě a na jaře. Radnici na základě toho koncem června podala své připomínky, ale nyní je důležité, aby psali i občané jako takoví… JR

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open