Sídliště Dědina i široké okolí čeká nejdramatičtější proměna za desítky let – během příštích let musí podle plánů radnice i magistrátu vyrůst nové parkovací domy. Kde by mohly být? A co tomu všemu musí předcházet?

Parkovací domy Dědina
Varianty, kde by mohly stát parkovací domy, jsou, zdá se, tři. Dvě lokality jsou u Drnovské, třetí je celá zóna mezi Vlastinou a sídlištěm. Zdroj: Šestka

Magistrát se chystá prodloužit tramvajovou trať na Dědinu, ještě před zahájením prací ovšem musí vzniknout parkovací dům. Tramvaj totiž zabere významnou část pásu “podél zdi” vojenských prostorů a podle závěrů studie EIA (posuzující dopady na životní prostředí) musí být úbytek řešen “v předstihu před výstavbou tramvajové trati tak, aby nová tramvajová trať nebyla příčinou snížení počtu parkovacích stání po jejím zprovoznění”.

Jinými slovy: domy musí stát před tím, než se “kopne” v projektu tramvaj.

Jak radnice informovala na svém webu, během září se chystá systematicky ptát občanů přímo na místě i prostřednictvím webového dotazníku, kde by si přáli parkovací domy vybudovat.

Je to debata zásadní, protože konkrétní rozhodnutí ovlivní podobu celého okolí na další desítky let: v danou chvíli existují tři varianty (viz obrázek). Dvě jsou v těsné blízkosti ulice Drnovské a právě o variantě poblíž křižovatky Drnovská – Vlastina se hovoří nejčastěji, protože by patrně byla nejsnáze proveditelná.

parkování Dědina
Nejnovější vizualizace vedení tramvajové trati přes Dědinu z červnové tiskové konference. Oproti původním plánům byl představen nápad posunout zeď vojenských prostorů a zachovat tam šikmé stání.

Velké obavy však vyvolává u občanů z východní části Dědiny, kteří by – pokud by si stání platili – museli chodit k tomuto domu mnoho set metrů… I proto představitelé radnice zvažují i třetí variantu, v níž by vznikl podlouhlý dům, nebo několik domů vedle sebe, mezi sídlištěm a ulicí Vlastina. Patrně by byl doplněn obchody.

“Uvítali byste dlouhý parkovací dům, který by odstínil ulici a nabídnul služby v parteru a oživil tak ulici, nebo raději parkovací dům někde bokem?” ptal se na jaře radniční informační leták. Jak však radnice sama uznala, tato kampaň se moc nepodařila a měla jen omezený dopad.

Kdy se rozšíří modré zóny?

Zásadní otázkou je též rozšíření zón parkovacích stání, bez nichž je dle radnice i mnohých občanů obtížné představit si vyřešení palčivé dopravní situace.

První zářijové dny ukazují, že oblasti se dle očekávání stává mohutným “odstavným parkovištěm” pro řidiče ze Středních Čech. Navíc celá oblast slouží jako oblíbené dlouhodbé parkoviště pro ty, kdo cestují z letiště Ruzyně.

A mnozí lidé, zejména z ulic poblíž Evropské, již žádají radnici o co nejrychlejší prosazení rozšíření “modrých zón”.

Ač mnozí občané Dědiny mají nadále výhrady k tramvaji jako takové, radnice i magistrát opakují, že vše je pro jejich dobro. Příslib vybudování parkovacích domů je relativní novinka, původní plán s náhradou parkovacích míst vůbec nepočítal.

Aktualizace (12. září 2016)

Ve výše zmíněném dotazníku (celý je v pdf zde) zcela chybí varianta C – naproti tomu mají občané možnost zvolit si pozice parkovacích domů přímo mezi domy (viz obrázek níže). Je to pozice parkovacích domů dle původního projektu sídliště, kterou sice radnice v minulosti zmiňovala, ale pak ji opustila s konstatováním, že je nerealizovatelná.

Dědina parkovací domy
Pozice možných parkovacích domů z dotazníku radnice Prahy 6. Neobsahuje dříve ohlášenou variantu C (viz obrázek výše), naopak občanům navrhuje výstavbu parkovišť přímo mezi domy… (Zdroj: přefocený podklad z informačního stánku radnice).

 

Aktualizace (14. září 2016)

Dle sdělení radnice se již z variantou C (podelný parkovací dům/domy) nepočítá, viz následující řádky:

„Dotazník byl sestavován v průběhu srpna a září a varianta, o které píšete se do něj nedostala záměrně. Nejedná se tedy o chybu. Dle vyjádření Kanceláře architekta i jiných odborníků by realizace takovéto podélné stavby vytvářela v území bariéru, která by sídliště odřezávala od ulice Vlastina. To bylo vyhodnoceno jako nežádoucí.“

Ing. Jindřich Pinc
referent pro participaci veřejnosti

 

Aktualizace (19. září 2016)

Emailem se na náš web obrátilo několik čtenářů stěžujících si, že dotazník je nastavený tak, že je v mnoha situacích zcela nevyplnitelný. Pořídil jsem tedy snímek přímo z vyplňování. A je pravdou, že pokud by například občan chtěl u otázky na dopad tramvaj zaškrtnout pouze to, že tramvaj negativně ovlivní parkování (což připouší i radnice), není to možné bez toho, aniž by zároveň občan u dvou jiných položek tramvaj pochválil (viz prinscreen). Systém je nekompromisní a řekne: „Za každé dva plusové hlasy, které použijete, můžete udělit jeden minusový hlas.“

dotazník Dědina parkování
Kdo chtěl v dotazníku zaškrtnou, že tramvaj ubere parkovací místa, musel dvě jiné položky „pochválit“. Chybová hláška nahoře…

 

18 komentářů

 1. Mirek B. says:

  Podle toho, jak i nová verze projektu TT podhodnocovala a bagatelizovala úbytek parkovacích míst, jsem se domníval, že se to prostě nechá „vyšumět“. Ale pokud by parkovací dům (domy) stál do prvního kopnutí (osobně se domnívám, že se to nedá stihnout) a ještě byly zavedeny modré zóny, tak je to potěšující zpráva. Pak už by záleželo jen na tom, zda cena za parkování bude akceptovatelná, „zaplatitelná“.
  Jen se obávám, že se zase kvůli efektu NIMBY zvedne vlna odporu proti parkovacím domům kdekoliv. To už tady přece bylo před pár lety při revitalizaci sídliště.

 2. Gabriela says:

  Parkovací dům bude sloužit pro lidi z Prahy 6 nebo pro všechny?

  • Liboc.info says:

   Dobrý den, to přesně netuším, ale předpokládám, že budou pro toho, kdo bude platit parkovací poplatek…

 3. Gabriela says:

  To bude možná bitka o místo. Radnice by měla konkretizovat kolik míst bude pro lidi z Dědiny, v lepším případě přímo vyhradit třeba od č.1-120. Každopádně líná ústa holé neštěstí – žádné park. místo. Magistrát zase řekne, že nebyla žádná odezva občanů ……

 4. Mirek B. says:

  Tak jsem vyplňoval online dotazník na http://www.praha6.cz/dedina, ve kterém lze hlasovat, kde mají být parkovací domy. Místo zde uvedených tří míst jich je tam devět. Sedm z nich je na nesmyslném místě mezi paneláky. Dva jsou varianty A a B a třetí zde uvedená varianta C úplně chybí. Přitom ta mi připadá jako nejlogičtější. Průměrný obyvatel Dědiny by do ní měl nejblíže a asi by ten dům mohl mít největší kapacitu. Tak tomu průzkumu nějak moc nerozumím.

  • Liboc.info says:

   Dobrý den, díky za komentář – ano, máte pravdu, sám jsem to v pátek zjistil na místě u infostánku (před Deltou)… Příslušní zaměstnanci radnice žel o této „novince“ nevěděli nic, tedy to je naprostý zmatek… Přefotil jsem onen plánek, viz výše…. JR

   • Liboc.info says:

    Dobrý den, dle vyjádření radnice se již s variantou C nepočítá – viz aktualizace na konci článku… JR

    • Mirek B. says:

     Tak oni zruší tu nejlepší variantu a ještě k tomu z nejapného důvodu? Já bydlet ve spodní řadě paneláků, tak se vyloženě těším na bariéru, která by sídliště odřízla od rušné ulice Vlastina. Protihluková funkce by přece byla přidanou hodnotou toho parkingu.

     • Taky je mi to nějaké podezřelé. Pokud mám informace, tak hodně obyvatel sídliště by volilo právě tento typ parkového domu mezi sídlištěm a Vlastinou. Především pro jednoznačné výhody jako dobrá docházková vzdálenost pro všechny, kapacita parkovacích míst, částečné odhlučnění, rozšíření počtu obchodů a t.d. Představa byla jednopatrový příjemný objekt. V prvním patře a části přízemí parkování, a v přízemí také malé obchody se sortimentem, který zde na Dědině není a chybí, myčka aut a pod.. Má někdo nějaké bližší informace, proč tato varianta byla bez vysvětlení smetena ze stolu?

 5. Karel Sedláček says:

  Dobrý den,
  trochu odbočím od tématu parkovacích domů.
  V poslední době jsem žil v naivní představě , že pro odpor místních nakonec k realizaci tramvajové tratě nedojde. Vypadá, že jsem se dost mýlil. To opravdu chtějí lidem pod okny postavit drnčící tramvaj? Jak může někdo tvrdit, že díky jakýmsi moderním technologiím je hlučnost značně snížena. Je to holý nesmysl. Dotyčný zřejmě nikdy nestál na ulici při průjezdu( a podotýkám, že se jedná o zrekonstruovanou trat na Svatovítské ulici a o rekonstruovaný a zatravněný usek na třídě M. Horákové – k tomu všemu ještě dost nevzhledné ) tramvaje 15T. Každý svár a nerovnost je dost slyšet. Koleje se časem opotřebovávají a hluk bude ještě větší. Vždyt je to přece kov na kov!!

  S pozdravem
  Sedláček Karel

  • Korbář says:

   Úkol zní jasně. Tramvaj na Dědině bude! Otázka je kdo zavelel. Jestli (promiňte mi ten výraz) dobroserové nebo developeři.
   Pravda v 80tých letech chtěli tramvaj všichni obyvatelé. Důvod byl ten, že auto měl málokdo a objíždět narvaným autobusem 218 všechny sklady a jěště pak stát 15 minut na přejezdu bylo dost zdlouhavé. Tenkrát se na obyvatele nějak zapomnělo a teď se asi někomu hodí si na obyvatele vzpomenout. Škoda jen, že už nemají zájem.

   • Honza says:

    No, jak kdo. Piš jen za sebe!

    • Korbář says:

     Omlouvám se Vám pane Honzo.
     A taky novým obyvatelům budoucího superměsta, které se chystá v místě bývalých a součastných vojenských prostor.

     • Korbář says:

      Jěště jsem zapomněl. Je mi to hloupé Vás upozorňovat, ale i přesto, že jste o nějaký ten pátek starší než já, tak si rozhodně netykáme!

     • Omluva se příjímá. Myslím, že by každý měl psát za sebe a nefabulovat.
      Tykání je takový zaužívaný nepsaný úzus na sociálních sítích a můj věk by mne asi k tomu i opravňoval, ale máte-li s tím problém a dotklo-li se vás to, tak se pak omlouvám. Na podstatě věci to ale nic nemění. 🙂

 6. Gabriela says:

  Ke včerejší aktualizaci ing. Pince.
  Z důvodu jak je dotazník nastavený jsem ho nevyplnila. Je divné, že reakce přišla den před koncem možnosti dotazníkem vyjádřit svůj názor. Slušně řečeno je dotazník neférový a v podstatě nevyjádří postoj občanů.

  • Liboc.info says:

   k tomu jen malé upřesnění, jeho reakce je z 14. září, jen to na stránce vypadalo trochu „slitě“ s onou aktualizací 19ctého, dodal jsem tam mezeru, aby se to nepletlo… Což ovšem na podstatě věci nic nemění…

 7. Ten pruzkum viz screenshot = manipulace !

  Toto je normalne na trestni oznameni, protoze vedome manipuluji s vysledky predem a vedome.

  Kontrolni urad by to jiste velice zajimalo, protoze manipuluji pruzkum, na zaklade ktereho utrati verejne finance..

  Tohle opravdu, uz neni sranda. – je videt, ze cela ta akce tramvaj je obycejny podvod!