Magistrát zveřejnil novou verzi Metropolitního plánu, který bude určovat podobu města v příštích desetiletích. Nadále obsahuje i kontroverzní návrh pásu až desetipatrové zástavby mezi Evropskou a Divokou Šárkou…

Metropolitní plán - Divoká Šárka
Poslední verze plánu nadále navrhuje zastavět těsné okolí Divoké Šárky až desetipodlažní zástavbou – čísla 8 zmanenají počet podlaží, k nimž je možné přidat na tzv. metropolitní třídě další dvě patra…

V červnu 2016 vyvolaly bouři první návrhy Metropolitního plánu, z nichž se obyvatelé Prahy 6 dozvěděli momojiné i o návrhu autorů zastavět výškovými budovami úzký pruh území od restaurace McDonalds až po městský okruh…. Viz článek: Šárka už nebude divoká, Praha ji chce obestavět desetipodlažními domy.

V uplynulém roce a půl situace utichla a představitelé magistrátu v soukromých rozhovorech ujištovali, že jde o nápad natolik kontroverzní a na první pohled nesmyslný, že bude s největší pravděpodobností z dalších verzí vypuštěn.

To se však nestalo – a poslední zveřejněná verze se zástavbou nadále počítá – viz oficiální web.

Zásadní bude postoj Prahy 6

Nejde o návrh finální, v příštích měsících se k němu budou moci vyjádřit občané i například městské části. Právě postoj Prahy 6 je zcela zásadní – pokud by tento návrh kategoricky odmítla, magistrát nemůže tento postoj zcela ignorovat a dle odborníků je dobrá šance, že území Divoké Šátky bude uchráněno.

V minulosti však představitelé Prahy 6 dávali najevo spíš smířlivé postoje. Je nesporné, že toto plánování bude jedním z hlavních témat komunálních voleb plánovaných na podzim příštího roku.

Již jsme zaslali žádost starostovi s prosbou o vyjádření…

6 komentářů

 1. Míša says:

  To jako vážně? Proč z luxusní čtvrti plné zeleně dělat naprosto neluxusní a tuctovou pražskou čtvrt. Desetipatrove zrůdy ať si staví jinde. Šárka byla vždy dominantou šestky, tak na CO!? ji zastavovat?

 2. Renata says:

  Souhlasím s Míšou. Koupili jsme zde před 10 lety byt, abychom byli blízko přírodě a taky protože je tato čtvrť výjimečná velkým zastoupením zeleně. Je úžasné být za 10 minut pěšky v lese. Ale developerská lobby je bohužel mocná a betonuje se, kde to lze. Smutné je, že tam, kde se ukrojí z přírody, už příroda nikdy nebude a já se bojím, že se začne malým kouskem a pak se to bude šířit…Nehledě na to, že bydlení přímo u „dálnice“ Evropské není nikterak příjemné.
  Chce to se zorganizovat a dát vědět magistrátu, že nelze věčně ustupovat zájmům developerů.

 3. Roman Pokorný says:

  Prachy jsou vždy až na prvním místě.
  Nezbývá než se ptát svých zastupitelů a dobře si pamatovat, co jsou za prachy schopní dělat svým spoluobčanům, navíc za jejich peníze.
  Není třeba se nechat takovými šmejd donekonečna okrádat, je třeba se malinko zajímat a pak volit trochu jinak, než volíme.
  Tohle není anketa zlatý slavík, kde o nic nejde.
  Tohle ovlivňuje každý náš další den, náš i našich dětí.

 4. Gabriela says:

  Zřízení IPR byl velmi mazaný plán politiků. Metropolitní plán se tváří, že dělá vše pro zvelebení Prahy a pro blaho jejích obyvatel. Skutečnost je trochu jiná. Jen bych tu chtěla připomenout plán zastavit volná prostranství v Praze tak, aby se počet obyvatel zvýšil cca o 400 000. Sice je to výhled na příštích 30 let, ale nevím odkud by se obyvatelé vzali. Je to jako kdyby se sem přistěhovali lidé například z Brna nebo jiného tak velkého města. To je jen pro početní přirovnání :). A co zvýšený provoz už u tak neprůjezdné Prahy?
  A tím jsme u oblíbeného „zahušťování“. Jsem sice laik, ale i tak vím, že urbanismus je součástí urbanistické sociologie. Tím, že se zahustí neboli postaví se obytný dům na každé volné ploše, dojde k horšímu proudění vzduchu v ulicích neboli se zhorší vzduch, který dýcháme. Už i naši předci přišli na to, že je dobré stavět domy dál od sebe, aby mohl v ulicích (uličkách)více proudil vzduch a zmírnil se dopad epidemií. Jsme sice v úplně jiné době, ale vzduch si znečistíme bez mrknutí oka. Jen nevím, kdo je hloupý, jestli ten co to způsobí nebo ten, co si to nechá líbit.
  A teď bych chtěla napsat něco k tomu co se nás „Dědinských“ týká, ale i všech ostatních lidí. K plánované výstavbě domů podél Evropské na hraně Divoké Šárky. Nedovedu si představit co tam vše chtějí napáchat. To nemůžou být jen domy, vypadá to monstrózně velké. To tam budou i obchody, školka atd. ? Je to fakt stupidní nápad a měli bychom dělat něco proto, aby se neuskutečnil. Ani mini dům tam nesmí stát. Navíc, který zoufalec si koupí dům na dálnici? Já takový zoufalec jsem, ale tehdy byl minimální provoz.
  To ani komunisti si netroufli udělat takovou stavební zrůdnost.
  Kdyby raději na magistrátě vyřešili u každé stanice metra výtah pro méně pohyblivé spoluobčany. To se nedaří ani v 21.století.
  Doufám, že bude mít někdo nápad jak tuto výstavbu nedopustit.
  Hezký rok 2018

 5. Václav says:

  Doufám, že tato debilita mocných nebude nikdy uskutečněna!…

 6. Jana Frková says:

  Vytvořit novodobé „hradby“ z desetipodlažních domů podél Evropské – to přeci urbanisté nemohli myslet vážně! Odhlédneme-li od toho, že zaberou obrovskou zelenou plochu, bydlení podél dopravní tepny Evropská přece nemůže splňovat limity hlučnosti. Na Evropské je provoz po celých 24 hodin, je to hlavní výpadovka z Prahy směr letiště a dále Slaný, Louny, Chomutov…. Bydlím kousek od Evropské a zkušenosti s provozem na ní mám osobní. Navíc zvuk by se odrážel od bariéry vysokých domů a vracel se na druhou stranu Evropské do nižší zástavby.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open