Tento dopis jsem odeslal ve čtvrtek 5. 9. emailem primátorovi hlavního města Prahy. Proč to hoří, viz zde…

Pokud se s ním ztotožňujete, prosím, neváhejte ho použít a odeslat svým jménem. Klidně ho přepište dle libosti, anebo alespoň odešlete krátkou výzvu ve znění například:

„Vážený pane primátore, jako občan Prahy 6 jsem velmi znepokojený důsledky záměru „Tramvajová trať Divoká Šárka – Dědinská“ a žádám Vás o to, abyste se zasadil o posouzení dopadu projektu na životní prostředí v plném rozsahu dle zákona 100/2001 sb. „

Kam poslat: RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D., primátor hl. m. Prahy,
Oficiální email (ze stránek magistrátu): Tomas.Hudecek@praha.eu

Text dopisu:

Pane primátore, zastavte plány na zničení Liboce tranzitní dopravou!

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.,
Primátor hl. m. Prahy,
Tomas.Hudecek@praha.eu

Vážený pane primátore,
magistrát v těchto dnech vyhodnocuje závěry zjišťovacího řízení stavebního záměru (prodloužení tramvaje), které bude mít katastrofální následky pro obyvatele Liboce i přilehlých oblastí – přivede totiž do klidových zón novou linii tranzitní automobilové dopravy z jiných částí Prahy. Přitom to není nezbytné, existují i jiná, vhodnější řešení.

Nechceme zpochybňovat záměr prodloužení tramvaje jako takový, pouze konkrétní technické řešení počítající s uzavřením (nebo zjednosměrněním) provozu v klíčové páteřní komunikaci Vlastina a vybudování nové obří křižovatky spojující Evropskou se sídlištěm Dědina přes dosud klidové oblasti Ulice U Silnice, Pod Cihelnou, Mladčina, Radčina, Navigátorů atp.

Velké emoce mezi obyvateli ohrožených lokalit vyvolává však především fakt, že tato křižovatka se v budoucnu stane důležitým uzlovým bodem pro tranzitní dopravu z prostoru Petřin, Vypichu i vzdálenějších částí Prahy směrem letiště, Kladno atp. (v ose ulic Libocká, U Silnice, Evropská).

Pokud Vám toto tvrzení přijde nadsazené, proveďte, prosím, jednoduchý test: Pohlédněte na mapu dané oblasti, představte si, že tato křižovatka již stojí, a položte si otázku: „Jaké bude nejrychlejší dopravní spojení například z Vypichu směr letiště a dál na Kladno?“ Anebo: „Jak se nejrychleji dostane řidič ze Smíchova na letiště?“ Jednoznačná odpověď zní: „Krásnou zkratkou z tunelu Blanka směr Vypich, Libocká, U Silnice, Evropská“. Tedy přes tuto novou křižovatku.

Je tedy zřejmé, že pro Pražany oblíbená klidová zóna mezi oborou Hvězda a Divokou Šárkou se tak stane celopražsky významnou tranzitní spojnicí, která ji zdevastuje. A způsobí nárůst dopravy nejen v Liboci a nejbližším okolí, ale též například v oblasti Petřin a Vypichu. To vše bez debat s veřejností, navíc ve chvíli, kdy se chystají plány na přetvoření vojenských prostorů na nové „superměsto“, pro které bude tato křižovatka nesporně jednou z hlavních vstupních bran. Což je další důležitý aspekt celé situace: Mezi občany tak vzniká dojem, že skrytým zásadním smyslem tohoto řešení je připravit developerům novou a vítanou dopravní infrastrukturu

Stávající dokumentace, kterou nyní magistrát posuzuje, však tato rizika přehlíží. Víme, že občané se vyjádřili k tomuto záměru v záplavě připomínek, přesto však využíváme možnost přímého oslovení.


Zasaďte se, prosíme, o to, aby plány rozšíření tramvaje byly opravdu přínosem občanům, vezměte v úvahu tyto zcela nesporné hrozby a – v krátkodobém horizontu – prosaďte plné posouzení rizik pro životní prostředí dle zákona 100/2001 sb. Což by, mimo jiné, dalo veřejnosti šanci zapojit se do debaty o budoucnosti jejich čtvrti, která by se pro stovky z nich včetně nás stala neobyvatelnou.

Jan Rybář, Praha 6 – Liboc

 

25 komentářů

 1. Kristina says:

  se stavebním návrhem nesouhlasíme, poslali jsme také dopis panu primátorovi. Díky za stránky, neměli jsme tušení, že se něco takového chystá.

 2. Paty says:

  Skvělý nápad, jsem zcela proti a to především z důvodu zachování klidu. Hlavně si nedokážu představit jak si představují, že se na ne moc širokou ulici Vlastinu vejdou dva tramvajové pásy… S dopisem úplně souhlasím, myslíte, že je lepší poslat dopis nebo e-mail?

  • Dobrý den, trochu se bojím, že na posílání dopisů již není moc času: magistrát může rozhodnou doslova každým dnem… díky za podporu! JR

 3. Snad to bude stačit.. jinak mě napadá ještě petice..

 4. Irena says:

  Díky za Vaše informace a aktivitu, poslala jsem panu primátorovi také e-mail.

 5. Díky za super stránky. Popravdě už dlouho jsem přemýšlel jak se sám k tomuto tématu vyjádřit. Osobně považuji i tramvaj za zbytečnou, ale ta křižovatka tomu nasazuje korunu. Dopis jsem také poslal.

 6. Děkuji za aktivitu, také jsme se přidal a plně souhlasím

 7. Odesláno – v kopii i na paní starostku, která projekt podporuje a je z něj nadšená… Držím nám všem, obyvatelům postižených ulic, palce!

 8. Honza says:

  Děkuji za aktivitu, také jsme se přidal a plně souhlasím ..
  kdyby někdo věděl, jak udělat petici, aby to mohlo podepsat
  více lidí — bylo by to fajn. Nejde jen o nás kteří v těchto
  ulicích bydlíme, ale i o naše známé kteří k nám jezdí a nebo
  popřípadě i o naše zákazníky – kteří sem rádi jezdí protože je tu klid.

  • Dobrý den! Na petici určitě dojde, v danou vteřinu na ni, řekl bych, není čas – někdy v těchto dnech magistrát rozhodne, zda nad tím vším mávne rukou, anebo nařídí kompletní přezkoumání dopadů na životní prostředí (a vezme tak v potaz desítky připomínek, které občané poslali do tzv. zjišťovacího řízení)… Teď tedy, myslím, je třeba v hodině dvanácté tlačit primátora…

 9. Petr says:

  Dobrý den, jsem naprosto šokován tím, že se má stát něco takového! Poslal jsem Váš email panu primátotovi.

  Děkuji za Vaší aktivitu.

 10. Frankie says:

  Dobry den , o schvaleni ( zavedeni ) tram na dedinu , vim sice jiz delsi dobu , ale nikde nebylo “ moc “ zminovano zavreni ulice vlastina u spojky na evropskou , to je pro mne novinka , tam vidim velky problem , jelikoz si moc nedokazi predstavit , jak se bude vse tlacit pres ulici u silnice na evropskou ( nova svetelna krizovatka ) , kdo v blizkosti bydli umi si predstavit 🙁 , dekuji vsem za aktivitu .

 11. Bobina says:

  Dneska, cestou do práce, jsem se od sousedky dostala plánek se zamýšlenou stavbou. Byla jsem absolutně v šoku. Díky za iniciativu a ihned odesílám mejlíka panu primátorovi, i starostce Prahy 6. Ta na šestce snad nebydlí, že je z toho tak nadšená. Ještě jednou díky.

 12. přišla odpověď.

  Vážený pane,

  reaguji na Váš podnět, který došel na MHMP e-mailem adresovaný panu primátorovi ohledně tramvajové trati Divoká Šárka – Dědina. S ohledem na fakt, že se jedná nejen o tramvajovou trať, ale i výstavbu nové křižovatky včetně řešení individuální dopravy v okolí a to jak na místní obsluhu tak i městskou obsluhu a životního prostředí jsme si vyžádali další odborná stanoviska k této problematice a věc je v řešení.
  V současné době probíhá posuzování o možnostech řešení na ÚRM, odborech MHMP a veškerých staveb nejen z pohledu tramvajové tratě, ale také životního prostředí a ostatní dopravy ve vašem okolí. Naším zájmem je výstavbou tramvajové trati na sídliště Dědina zejména zlepšit životní prostředí obyvatel a zlepšit dopravní obslužnost této oblasti.
  Tímto Vám dáváme na vědomí, že vzhledem k platné legislativě a zohlednění všech dopadů se touto problematikou zabýváme.

  S pozdravem

  Michal Chrást
  asistent radního Ing. Jiřího Pařízka
  pro veřejnou dopravu a Dopravní podnik hl. města Prahy
  Magistrát hl. m. Prahy
  Mariánské náměstí 2
  110 01 Praha 1
  Telefon: +420 236 00 2152
  e-mail: michal.chrast@praha.eu

 13. Díky za info! I další čtenáři hlásí, že chodí tato odpověď…

 14. Tramvaj na Dedinu nechci.

  Dopis MHMP je bez konkretnich terminu. Doporucuji Vase stiznosti zasilat doporucene postou

 15. Zdravim. Da se prosim vas nekde jeste pripojit k te petici „NECHCEME TRAMVAJE VE VLASTINE ULICI“?

  Nechci aby se tato zatim relativne klidne lokalita, ohranicena vypadovkouze severu, dalnici od zapadu a zeleznici od jihu, rozcisla hlucnou, pomalou, zadratovanou tramvajovou trati, ktera nam bude navic na konecne vyklapet bezdomovce, vozraly a jine zivly primo pod okna baraku kde bydli rodiny s detmi. Diky

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open