Radnice Prahy 6 svolává setkání s občany a chce se jich ptát na tramvaj a velké developerské projekty. Setkání proběhne 23. února od 17. hodin v ZŠ Dědina.

Je to již podruhé v tomto roce, co Dědinu čeká setkání s politiky. Tzv. veřejné projednání přitáhlo v polovině ledna stovky občanů a probíhalo ve velmi napjaté, až dramatické atmosféře.

Lednové veřejné projednání přitáhlo do ZŠ Dědina opravdu mohutné davy. Foto: Liboc.info
Lednové veřejné projednání přitáhlo do ZŠ Dědina opravdu mohutné davy. Foto: Liboc.info

Proč toto druhé setkání? Lednové projednání bylo organizováno magistrátem hlavního města jako součást tzv. procesu EIA (vyhodnocení dopadů na životní prostředí).  Únorové setkání svolává pouze radnice Prahy 6, která je v celém plánu výstavby tramvaje i budování „superměsta“ pouze jednou (byť zásadní) zúčastněnou stranou.

Jde vůbec o první akci svého druhu a „nová radnice“ tak plní svůj několikrát zopakovaný slib, který byl za minulé radnice zcela neprůchodný: Naslouchat přímo na místě občanům a ptát se na jejich názor.

TOP 09:  Lidé z Dědiny, je to na vás

Ing. arch Eva Smutná, zástupkyně starosty, na veřejném projednání zopakovalo to, co TOP 09 opakovala ve volební kampani: že konečné rozhodnutí o tramvaji je na místních občanech. Foto: Liboc.info
Ing. arch. Eva Smutná, zástupkyně starosty, na veřejném projednání zopakovala slib TOP 09 z předvolební kampaně: že konečné rozhodnutí o tramvaji je na místních občanech. Foto: Liboc.info

Akce se oficiálně nazývá Diskuse na Dědině o trati a záměrech v lokalitě a pod pozvánkou jsou podepsáni dva zástupci starosty: architekti Eva Smutná (TOP 09) a Martin Polách (hnutí ANO) link na pozvánku je zde (web Prahy 6). Pozvánka je velmi stručná, konstatuje jen, že na setkání „budou prezentovány budoucí záměry   navazující na sídliště na Dědině, v souvislosti s plánovanou trasou tramvajové trati“.

Paní ing. arch. Smutná na lednovém projednání velmi zaujala zopakováním toho, co TOP 09 uváděla i v předvolební kampani: že pokud lidé budou proti tramvaji, tramvaj nebude.

Podrobný popis předvolebních závazků všech stran najdete v samostatném článku na Liboc.info). Oficiální pozice radnice Prahy 6 je nyní ovšem  nyní méně radikální: „Rozšíření tramvaje chceme, ale je třeba vybudovat parkovací domy a zamezit zavlečení tranzitní dopravy tam, kde nebyla“. (Podrobně viz web Prahy 6).

Paní Petra Kolínská, zástupkyně starosty za Zelené, se do debat o tramvaji zapojovala i v minulosti, ještě jako opoziční politik. Snímek je z veřejného projednání. Foto: Liboc.info
Mgr. Petra Kolínská, zástupkyně starosty za Zelené, se do debat o tramvaji zapojovala i v minulosti, ještě jako opoziční politik. Snímek je z veřejného projednání. Foto: Liboc.info

Jak bude vypadat „superměsto?“

Kromě tématu rozšíření tramvajové trati se má debata týkat i další zásadní otázky: jak se budou formovat plány vybudovat na místě stávajících skladových a vojenských prostorů nové „superměsto“ pro až 15 000 lidí… Společnost Central Group již vloni koupila logistické centrum a ohlásila plán během několika let začít s budováním, podrobností o celém záměru je však hodně málo. Více o tom viz samostatný článek o „superměstě“.

Je tedy zjevné, že půjde o setkání opravdu zásadní…

9 komentářů

 1. Čermáková Dagmar says:

  Dobrý den, před 5 lety, kdy jsem se na Dědinu přestěhovala z Dejvic, se zde konala předvolební kampaň, na které bývalý starosta p. Chalupa sliboval, že sem pojede metro, rozplýval se na krásným prostředím a na tím jak bude zvelebováno. Namísto toho byla trasa metra nesmyslně odkloněna na Motol, což se domnívám, a nejenom já, ale většina zdejších občanů, že nebyla vhodná volba. Ve večerních hodinách nebude využívána. Kdyby byl zachován jeho slib, nemusela se řešit situace s tramvajemi, které zde nikdo nechce. Nebylo by vhodnější i nadále řešit možnost metra na Dědinu, zůstala by zachována parkovací místa a i ráz celého okolí.
  Mrzí mě, že se bohužel nemohu zúčastnit schůze dne 23.2. neboť jsem v práci. Byla bych ráda, kdyby se dalo uvažovat i o této možnosti.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravemCermáková

 2. Mian Kohout says:

  Metro na Dědinu? Fantazie, asi by bylo dražší než tramvaj. Ono je to s těmi obyvateli Dědiny těžké. Před lety nechtěli patrové garáže, teď nechtějí tramvaj, že zruší parkovací místa. Nabízel jsem pronájem garáže za 1200 Kč měsíčně, z Dědiny žádný zájem, už je pronajata.
  Shrnutí: metro na Dědinu je stejná blbost,jako metro k nemocnici Motol.
  Tramvaj by vyřešila kvalitní spojení do Dejvic a dále bez přestupu.
  Autobusy nejsou hlučné ani nezamořují okolí výfukovými plyny, že?
  :-(((

 3. Petr Bechyně says:

  Větev metra na letiště přes Dědinu by byla nejlepším řešením. Mnoho let jsem bydlel v Dejvicích, kde pod okny jezdily tramvaje i autobusy. Hluk z tramvají byl daleko větší. Po rekonstrukci a zatravnění tratě do Podbaby, kde tramvaje začaly dosahovat větších rychlostí, se hluk ještě zvýšil. Nové typy tramvají (14T, 15T) připomínají pojízdné železářství.
  Slyšel jste někdy o povinných emisních normách autobusů (např. u nových Euro 5, 6)? Nebo žijete ještě v době čoudících Karos a Ikarusů? 🙂
  Preferuji rychlé spojení novou bus-linkou 142 na metro, než jízdu pomalou tramvají přes x zastávek…
  Navíc výstavba TT ve Vlastině ulici, která byla v letech 2008/2009 rekonstruována, mi přijde jako neskutečné vyhazování peněž daňových poplatníků…

  • Mila says:

   To je všechno pěkné, ale stanice metra na Dědině by se s ohledem na počet obyvatel sídliště nevyplatila. Když už došlo k tomu nesmyslu, vést metro na Petřiny a k nemocnici Motol, bylo by optimální vést dále do Řep a pak do Zličína s přestupem na linku B. A co docházková vzdálenost k plánované stanici metra Dědina, v plích za ulicí Drnovská?

   • Vážený/vážená, od toho jsou tyto stránky, abyste si přečetl/a, co všechno se v oblasti Dědina a Dlouhá míle chystá. 15.000 lidí na sídlišti v místě bývalých kasáren, prodejní velkokomplex na Dlouhé míli atd. atd., to je málo?

    • Hudba velmi vzdálené budoucnosti…

    • ivana says:

     Máte poněkud mylné informace,kasárna jsou stále majetkem armády a ministerstvo obrany je prodávat nebude.Takže žádné superměsto zatím nebude.Souhlasím s paní Mílou,že je to hudba velmi vzdálené budoucnosti.

    • A co takhle modernizace Buštěhradky.To by vyřešilo dopravu do tohoto města budoucnosti. Zatím je to dobré jen k tomu, že na tom projektanti na zakázkách developerů rejžují.

  • Typické svinstvo chrakteristické pro radnici na Pze 6 – už v té době, kdy dávali nový povrch ve Vlastině a vytvářeli novou křižovatku s Drnovskou, museli vědět, že to nebude nadlouho. Nové tramvaje jsou zejména v obloucích ještě hlučnější než staré.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open