Co čeká Liboc a Ruzyni v příštích letech? Praha 6 nyní zveřejnila poměrně podrobný rozpis projektů, které se chystají. A o nichž, s výjimkou těch hlavních (tramvaj, “superměsto”), zatím z místních netušil nikdo nic.

Speciální vydání Šestky měl dostat do schránky každý, v praxi se tak však nestalo – leták prostě zmizel a do rukou se dostal jen nepatrnému zlomku lidí. Přinášíme proto shrnutí klíčových faktů… Ke stažení v PDF je na oficiálních stránkách radnice (link) nebo i přímo zde.

Leták obsahuje nebývalé množství informací, na některých místech je třeba číst dost mezi řádky a zkoumat vše v kontextu let minulých i budoucích. Mnoho klíčových otázek nicméně zůstává bez odpovědi.

Zde je tedy shrnutí klíčových bodů, které z informačního letáku Prahy 6 vyplývají.

Dědina mapa
Celkový pohled na budoucnost Ruzyně a Liboce z letáku Prahy 6. Zdroj: Praha 6

Přípravy tramvaje pokračují

Ač v posledním roce radnice několikrát zopakovala, že se ráda bude s občany dále bavit o tom, zda je projekt tramvaje v této podobně rozumný jako takový, nestalo se tak. Radnice ve svém letáku nyní už otevřeně říká: nemá smysl bavit se o tom, zda tramvaj ano, či ne, na to už vše pokročilo hodně daleko.

V danou chvíli, opakuje radnice, je možné debatovat jen o dílčích problémech, ne o celkové koncepci. Protože, píšou v letáku politici napříč spektrem stran, s ohledem na množství chystaných projektů dané území prostě tramvaj potřebuje.

Na Dědině vzniknou parkovací domy

Parkovací domy Dědina
Varianty, kde by mohly stát parkovací domy, jsou, zdá se, tři… Zdroj: Šestka

Jak vyplývá z letáku i minulých prohlášení radnice, úbytek parkovacích míst bude řešen parkovacími domy…

Varianty jsou, zdá se, tři…

První dvě lokality (viz obrázek) jsou u Drnovské, třetí je podlouhlý parkovací dům, který by vznikl mezi sídlištěm a ulicí Vlastina (zřejmě více méně po celé délce), který by byl doplněn patrně i nějakými obchody.

Leták se ostatně ptá: “Uvítali byste dlouhý parkovací dům, který by odstínil ulici a nabídnul služby v parteru a oživil tak ulici, nebo raději parkovací dům někde bokem?”

Nezmiňuje se však ani slovem o otázce, která každého automaticky napadne: Kolik bude parkování stát?

Zajímavá je též zmínka o tom, že radnice si uvědomuje, co místním přinese zavedení parkovacích zón na Veleslavíně a Petřinách  – Dědina a okolí se stane „záchytným parkovištěm“, protože nikde jinde řidiči přijíždějící od Kladna k Praze prostě nezaparkují. Leták konstatuje, že radnice vše „vyhodnocuje“, jinými slovy, že přemýšlí o rozšíření parkovacích zón i na Dědinu.

Okolí Dědiny čeká mnoho developerských projektů

Schema otištěné v Šestce popisuje, co vše by mohlo vyrůst v okolí Dědiny: malé dočasné parkoviště u konečné tramvaje, nová rezidenční a administrativní čtvrť v trojúelníku, kde se dříve plánovalo další obchodní centrum, atp atp…
Detaily mapky to vše ukazují nejlépe…(včetně oné hudby daleké budoucnosti, tedy terminálu rychlodráhy a velkého parkoviště u OC Šestka).

Detaily celkové mapy zahrnující plánované projekty v okolí Dědiny. Zdroj: Šestka/Praha 6
Detaily celkové mapy zahrnující plánované projekty v okolí Dědiny. Zdroj: Šestka/Praha 6

Křižovatka s Evropskou (zatím) nebude

Pro obyvatele od Liboce po Novou Šárku je dobrou zprávou, že dle stávajících plánů nevznikne nová křižovatka mezi Evropskou a Navigátorů, do níž by byla přesměrována (úplně či částečně) doprava z Dědiny, a která by stáhla tranzitní dopravu.

“V úzkém hrdle” na začátku Vlastiny se bude jezdit po kolejích, čímž pádem (pokud lze věřit orientačnímu nákresu) zůstanou zachována parkovací místa podél Vlastiny i zeleň.

Na druhou stranu se v poslední době dost často ozývají nenápadné hlasy z radnice i jiných směrů varující před tím, že křižovatka stejně bude muset vzniknout, protože Central Group bude potřeboval pohodlný přístup ke svým pozemkům. A že tedy Liboc neuteče dalším přívalům aut, která už nyní “milují” zkratku Blanka – Vypich – Liboc – směr Kladno…

Superměsto nebude

Transformace Ruzyně
Takto vše platilo několik let – město by z definice mělo i zásadní prvky infrastruktury: školu, „náměstí“ atp…Zdroj: MČ Praha 6

Tohle je svým způsobem jedna z nejzásadnější informací obsažených v prospektu. Až dosud se počítalo s tím, že vojenská a skladová oblast projde jako celek obrovskou proměnou, která sice potrvá možná desítky let, bude však mít nějakou celkovou koncepci…

To však, zdá se, padlo a onen více méně velkolepý plán představený v minulost – viz obrázek –  už neplatí…(více o něm viz zde).

Z letáku vyplývá, že armáda se zatím moc nemá k tomu, aby nějak měnila užívání svých pozemků, či se jich vzdala… “

…armáda nemá v plánu (areál ministerstva obrany) opouštět, nebo přesouvat, i když ví, že území nyní pro tyto účely nejvhodnější” stojí v letáku, který zároveň konstatuje, že “třetinu rozvojového území dnes vlastní velké společnosti Central Group a Geosan, a ty by rády své investice zhodnotily co nejdříve, k tomu ovšem nadále potřebují  změnu územního plánu.”

Centra Group Liboc
… a takto zatím vypadá území, na němž se nakonec bude stavět podle letáku radnice Prahy 6. Ta se ovšem dušuje, že zajistí, aby „vše dopadlo dobře“. Zdroj: Šestka/Praha 6

Jednou z klíčových otázek budoucnosti Ruzyně i Liboce do budoucna tedy bude, jak dopadnou právě tyto developerské projekty a zde s nimi přijde i nějaký rozvoj infrastruktury, s nímž počítaly původní, a nyní, zdá se, mrtvé plány…

Radnice se dušuje, že vše pohlídá, a její slib si sem tedy zapišme, protože bude stát za to se na něj opakovaně ptát a připomínat ho: “Radnice Prahy 6 podniká kroky pro pořízení změny územního plánu na základně nezávislé územní studie,” stojí v letáku s tím, že politici budou žádat výstavbu plnohodnostné městské čtvrti s dostatečnou vybaveností.

16 komentářů

 1. N. Pavlišová says:

  To snad fakt není možné!!!! Kdo za tím vším stojí? Koho kdo uplatil? Byla jsem na všech setkáních a na vlastní uši jsem slyšela sliby radnice o naslouchání občanům, atd. Co se s tím dá dělat?? Další petice? Vždyť my ty zastupitele volili!

 2. P. Luhovský says:

  Zdravím, speciální číslo časopisu Šestka na téma tramvaj na Dědinu a Nová Ruzyně mi do schránky přišlo 11.5.2016. Na poslední straně jsem se dozvěděl, že se mohu zajít podívat do informačního centra a případně podat připomínku nebo komentář – toto vše nejpozději do 30.4.2016.
  Doufám, že ostatní měli informace dříve a vše si stihli prohlédnout a okomentovat.

  • Liboc.info says:

   Obávám se, že moc ne – drtivé většině lidé na Dědině a okolí časopis v termínu nedorazil – a koukám, že opravdu onen formulář na webu už je nedostupný… to je tedy dosti neuvěřitelné…

   • Martin Polách says:

    Dobrý den. reaguji opožděně a jen proto, aby to zde bylo napsáno: Chtěl jsem upřímně dostat maximum informací o tramvaji a dalších záměrech souhrnně a přehledně do schránek občanů. Příprava nás stála docela dost práce a nebylo to jednoduché. Celkový náklad byl 10.000 ks, což je bohatě na pokrytí této lokality. Zbytek měl být roznesen podél tramvajové trati na Evropské. Distribuce byla svěřena České Poště, právě z důvodu toho, že má klíče od vchodů bytových domů, a tudíž neadresná distribuce bude nejlepší. Výsledek, že na sídlišti Dědina nedostal noviny skoro nikdo, naopak byly distribuovány na Petřinách je skandální! Ihned poté, co jsme to zjistili, jsme služby reklamovali a domohli se roznosu dotisku zdarma. Škody byly už ale daleko větší, než uznaná reklamace. Nejhorší je, že možná ani nedošlo ke šlendriánství, nebo pochybení, ale že to s největší pravděpodobností nebyla náhoda… Anketa byla poté ještě otevřena a řada připomínek byla zaznamenána a zodpovězena i po termínu v novinách.

    Velmi mě mrzí, že upřímná snaha nashromáždit a doručit informace lidem, dopadla takto nešťastně. Co mě ale mrzí víc, že tento materiál slouží k dalším pochybnostem, a je zde prezentován víceméně negativně…

    • Liboc.info says:

     Vážený pane místostarosto, děkuji za komentář!
     Rozhodně s Vámi nesouhlasí v tom, že tento materiál je prezentován negativně, není – leták jako takový je nesporně velmi dobrým a kvalitně zpracovaným materiálem, který mohl být zcela klíčovým momentem a dát lidem zásadní informace… Jak sám obšírně popisujete, bohužel se tak nestalo. Jistá rozmrzelost tohoto textu je zjevná a logická – jak je vidět z datace v záhlaví, byl publikován den před ukončením termínu možnosti přidávat poznámky, kdy de facto nikdo neměl v ruce nic. A text se tedy snažil pomoci tomu, aby se k němu lidé vůbec dostali.
     Kritický je pouze v jedné zásadní položce, a to měl občany podrobněji informovat o parkovacích domech a jejich ceně.
     A mýlíte se v jedné zásadní nuance – ve chvíli, když část lidí na Dědině konečně dostala leták z náhradního roznosu, většinou 12. května, formulář na webu byl již uzavřen, což je velmi nešťastné, pokud chcete, mohou doložit emaily s Vašimi kolegy…Znovu otevřen byl až v pátek 13. května na moji osobní urgenci. Zdravím, JR

 3. V. Slavíková says:

  Zdravím všechny a potvrzuji, že speciální číslo Šestky dorazilo do schránky až 11.5. 2016, tedy rovný měsíc po tom, co se tak mělo stát. Týden po tom, kdy už mělo být číslo ve schránkách občanů (18. 4. 2016) jsem se telefonicky informovala v infocentru Delta. Úřednice Městského úřadu byla mým dotazem hodně zaskočena, vůbec nevěděla, že podobné číslo má vyjít. Na další dotaz, kde jsou slibované billboardy v ulici Vlastina byla odpověď také vyhýbavá. Nakonec dva stojany s vizualizacemi vyrostly 28.4.2016 u zastávky Ciolkovského a měly jepičí život, o víkendu už zmizely. Proč nebyly na prostranství u Delty? Proč nebyly u zastávky Sídliště Na Dědině? Tedy tam, kde denně projdou stovky lidí? Proč asi. Abychom byly bez informací a případný průzkum o názorech občanů se dal snadno zkreslit. Není tohle téma pro Reportéry ČT?

  • V. Slavíková says:

   …byli bez informací…omluva za chybu.
   Ještě dovětek: Prodloužení tramvaje vnímám jako bezkoncepční. S její stavbou by se mělo počkat do doby než bude jasné využití pozemků v jejím okolí, a také zda bude či nebude rychlodráha s odbočkou na letiště. Pak se dají projektovat vhodněji přestupní zastávky apod. Teď je to jen bonus pro developery, nic víc. Dopravní obslužnost této lokality je víc než dobrá, tramvaj tu rozhodně nechybí.
   A věcná poznámka k projektu: Na veřejné schůzce v ZŠ Dědina bylo přislíbeno, že se zohlední připomínka o délce nástupiště v plánované stanici Sídliště Na Dědině. V projektu zůstalo krátké nástupiště v délce 35 m (tj. na jednu tramvajovou soupravu) namísto 65 m (na dvě soupravy). Vždyť tato zastávka bude tou nejfrekventovanější.

 4. karel Sedláček says:

  Dobrý den,
  myslím, že celý projekt na prodloužení tramvajové tratě je zbytečný a bude to stát dost peněz. Argument, že je tramvaj ekologická neobstojí, jelikož již dnes se provádí velmi uspěšné zkoušky s elektrickými autobusy, v plánu jsou zkoušky i s kloubovými elektrobusy. Tento druh dopravy by byl dobrou alternativou zde i jinde v Praze namísto rachotících tramvají. Mimochodem Kotasovy obludy jsou o dost hlučnější než staré typy tramvají.

  • Pavlišová says:

   Naprosto s Vámi souhlasím, kdyby se ti lháři z radnice znovu s námi sešli, viděli by, jaký na tramvaj má většina z nás názor! Ale k tomu nemají dost odvahy. Nechápu, jak nám mohou něco vnucovat a tvrdit, že je to vlastně pro naše dobro. Dovedete si představit krásnou Vlastinu ulici lemovanou stromy, s novými chodníky, jak ji opět rozkopou, stromy vykácejí a natáhnou tam koleje a dráty? Místo pro žádnou zeleň tam už nezbyde, to si může každý rozumně uvažující člověk spočítat!!!

 5. martin says:

  Pěkný den, výstavbu tramvaje na Dědinu rozhodně podporuji. Při větším vytížení je její provoz levnější než u autobusů,. takže předpokládám, že protestující obyvatelé jsou připraveni uhradit zvýšené finanční náklady na autobusy oproti tramvaji :-)) Dále – současný neprostupný skladový areál bude doufám nahrazen normální městskou zástavbou.

  • Mirek B. says:

   Větší vytížení by nastalo pouze při výrazném nárůstu počtu obyvatel. Tedy po vybudování zmiňovaného „superměsta“, které ale hned tak nebude (jak je uvedeno v článku výše).
   Takže předpokládám, že obyvatelé podporující tramvaj jsou podle Vaší logiky připraveni uhradit poměrně astronomické náklady na vybudování nepotřebné tramvajové trati, která ještě dlouhá léta nebude vytížená tak, aby se to oproti autobusům vyplatilo.
   Taky by se mi líbilo mít přímé spojení na Kulaťák, jako to bylo dříve. Tramvaj budu jistě k tomuto účelu využívat, když už tady bude muset být. Ale kvůli tomu ji nehodlám nadšeně podporovat a už vůbec ne nejapnými hláškami.

  • Martin Polách says:

   Dobrý den a děkuji za jednoduchý ale hlavně rozumný názor.

 6. Vája says:

  Pan Martin je asi mladý a nadějný muž, který se přistěhoval v nedávné době. Skladový areál, tak jak stojí, tak to už pár desítek let bude a tramvaj nijak provoz nezlevní. Ze tří autobusů bude změna pouze u 142, která by měla končit na Dědině. Ostatní budou stále jezdit. Navíc, jaké větší vytížení, akorát tady bude přestupní uzel….
  Tramvaj – výstaba je kalkulována na cca 1 miliardu Kč a provoz také něco bude stát, tak jaké zlevnění. Ať postaví tramvaje do míst v Praze, kde ji občané rádi přivítají a bude mít smysl.
  Dále, když tramvaj zabere místa na parkování, tak se budou muset vystavit parkovací domy a to také nebude zadarmo.

  • Honza says:

   Já nejsem žádný mladý muž a přistěhoval jsem se do domu vedle Delty v roce 1954, dnes bydlím o pár domů dál, na sídlišti Dědina. Řekl bych, že o sídlišti a tomto konci Prahy tedy už docela vím hodně a zažil jsem tu už leccos. Já výstavbu tramvajové tratě vítám a těším se až už bude postavena. Doufám, že to nepůjde do kopru, tak jako byla shozena ze stolu plánovaná trasa metra směrem na letiště přes sídliště. Názory, že autobus je výhodnější a plně postačuje, není rozhodně podle mne správný. Víme, jak DP často trasy mění a vůbec neberou ohledy na lidi. Dnes tu autobus je a zíítra už třeba nebude. Nebo bude končit u konečné tramvaje a to by se vám taky určitě nelíbilo. Já to vidím tak, že jsou občané, kteří tu tramvaj nechtějí ale pak jsou i občané, kteří by tramvaj chtěli. Nějaké další výstavbě se tady neubráníme, stav tu nelze zakonzervovat i kdyby jste si to přáli sebe víc. Jako možný příklad, vidím dnešní hlavní ulici Na Petřinách. Je tam jak tramvaj, tak řada autobusových linek a dobře přístupná stanice metra. Takhle nějak by se mi to tady v těch našich končinách také docela líbilo. Místo na parkování vozidel by se při troše dobré vůle ze strany úřadů tady dalo také najít (sám jsem taky řidič a parkuji na sídlišti). Hodně by vyřešilo už konečně stále odmítané P+R parkoviště s návazností MHD. Bojím se, že ale místo zdravého rozumu vyhraje ta skupina, která bude křičet víc. Je to škoda. Místo na bydlení je tu pěkné a dalo by se docela dobře skloubit jak pěkné, moderní bydlení, tak příroda, dopravní obslužnost a další. Jen by to chtělo lidi na radnici P-6 s rozumem a aby se do toho nemontovali lidi z MHMP. Ani aktivity některých místních združení mi nejdou zrovna pod nos. Třeba se jednou dočkám, zatím bych doporučil alespoň zmírnit emoce (na obou stranách).

 7. Pavlišová says:

  Přesně, autobusy budou jezdit dále a zkuste si někdy někdo vysledovat, jak jsou dle radnice „přeplněné“!!!! Ta hnusná tramvaj nebude vůbec využívána v té míře, jak se nám to pokoušejí vnutit. Je to vše uplacené, stálo by za to zavolat televizi nebo si stěžovat v Bruselu, vždyť ty peníze jdou z dotací!!!

 8. Pan Martin určitě není z těch, kterým budou ve dne v noci rachotit tramvaje pod okny. Pokud by tomu tak bylo tak by mluvil jinak.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open