Obyvatele sídliště Dědina i přilehlé oblasti čeká v budoucnu tvrdá zkouška nervů – jak uvádí radnice MČ Prahy 6, plánovaný projekt prodloužení tramvaje z Divoké Šárky na Dědinu „zruší“ v oblasti bez náhrady  nejméně 130 (tedy třetinu) parkovacích míst.

Vizualizace plánované trasy tramvaje v místech, kde se nyní parkuje. Omezené množství parkovacích ploch vznikne podél komunikace. Zdroj: Stavební dokumentace MHMP
Vizualizace plánované trasy tramvaje v místech, kde se nyní parkuje. Omezené množství parkovacích ploch vznikne podél komunikace. Zdroj: Stavební dokumentace MHMP

Již nyní jsou v oblasti parkovací kapacity téměř vyčerpány – část aut se poté zjevně přelije do okolní zástavby, čím se vše změní v noční můru i pro přilehlé čtvrti. Ani to však zjevně nemůže stačit a je tedy možné konstatovat: Na Dědině zkrátka nebude kde zaparkovat.

Tuto informaci je možné vyčíst z vyjádření městské části ke stavební  dokumentaci zpracované magistrátem. „Negativním „produktem“ záměru je snížení kapacity parkovacích stání v území,“ uvádí ve vyjádření zástupce starostky Jan Záruba. „V rámci dokumentace je konstatováno, že dojde k úbytku o 84 parkovacích míst, což ovšem neodpovídá skutečnému stavu (dochází k úbytku min. 130 parkovacích míst),“ uvádí dokument datovaný 4. zářím 2013, který nicméně konstatuje, že plán „bude ve svém dopadu výrazný přínos pro životní prostředí této části Prahy“.

Text vyjádření si můžete přečíst zde (v PDF), nebo najít na stránkách Prahy 6 zde.

Jde již o třetí závažný problém s výstavbou tramvaje v ulici Vlastina: prvním je fakt, že nová křižovatka na Evropské otevře oblasti tranzitní dopravě z Vypichu směr letiště (podrobnosti zde). Druhým je obava, že jedním z hlavních smyslů projektů je zajistit dopravní obslužnost developerům chystaného superměsta pro 15 000 lidí ve vojenských objektech.

Trocha čísel

tramvaj Dědina parkování
Tato vizualizace zachycuje plánovanou podobu křižovatky Vlastina x Drnovská. Zdroj: Stavební dokumentace MHMP

Abychom se v tom neztratili, zde jsou fakta: tramvajový svršek povede místy, která nyní slouží jako jedno z hlavních parkovacích zón sídliště na Dědině – pásu „u zdi“ vojenských prostorů. Parkovat by se mělo jen v podélných zálivech podél trati (což je patrno z ilustrací).

A co ty počty? Magistrátní dokumentace konstatuje (viz fotokopie dole na stránce), že Dědina přijde o 74 parkovacích míst (a dalších několik zmizí v dalších částech Vlastiny). Ztráta těchto celkem 84 parkovacích míst sama o sobě znamená snížení kapacity o 22 procent (z celkového počtu 380).

Městská část Prahy 6 ovšem, viz citát výše, připouští, že tento odhad je hodně podceněný –  a že parkovacích míst zmizí mnohem více: minimálně 130. Kde tato ztráta nastane, zástupce starostky neuvádí. Pohled na mapu však napovídá, že „kandidátem“ by například určitě byla ulice U Silnice, do níž by byla odvedena doprava z uzavřeného úseku Vlastiny.

Radnice Prahy 6 též připouští, že stávající plány nepočítají s žádným řešením a že vše bude třeba zvládnout někdy v budoucnu v rámci jiných plánů. „Spíše než další zábor zelených ploch je možno doporučit v této souvislosti navrátit se k dříve posuzovanému záměru vybudovat v prostoru sídliště kapacitní patrový parking,“ uvádí zástupce starostky Jan Záruba v citovaném dokumentu.

O velkokapacitním parkingu v oblasti se uvažovalo před několika lety, tlak občanských iniciativ však tyto plány zastavil. Tehdejší starosta Prahy 6 si v té souvislosti pochvaloval, jak skvělé bylo konzultovat plány s občany Dědiny. (Viz dobový tisk).

Tentokrát ovšem radnice konzultovaní s občany poněkud opomněla – v oficiální informaci o plánech stojí jen nenápadná zmínka („Negativním „produktem“ záměru je snížení kapacity parkovacích stání v území.“) opomíjející fakt, že ono snížení bude o třetinu.

Magistrát hlavního města Prahy i radnice Prahy 6 v minulých týdnech dostaly velké množství podnětů občanů žádajících, aby plány braly v úvahu zájmy občanů, a napravily zjevná pochybení projektantů. (Dopravní zátěž je například dimenzována na stávající stav a nebere v potaz nevyhnutelnou tranzitní dopravu ani plánované „superměsto“ pro 15 000 osob, atp).
Radnice Prahy 6 navzdory tomu ve svém stanovisku konstatuje, že nepožaduje další zkoumání dopadů na životní prostředí, neboť plán bude „významným přínosem pro životní prostředí“.

——————————-

Dokument: Co o parkování píše stavební dokumentace (radnice Prahy 6 ovšem číslo 84 zaniklých parkovacích míst zpochybňuje a udává, že zmizí 130 míst):

Celou dokumentaci si můžete stáhnout zde – pozor 466 stránek v PDF!

citat-studie-str40-41-pdf

 

 

53 komentářů

 1. Jako vždy občan je nám u PRDELE, koho zajímá názor obyčejného blbce ze sídliště Dědina

  • Každý změní názor podle situace,až bude člověk starý,nebo nemocný,nebude mít možnost jezdit autem,tak by přestal být odpůrcem tramvaje.Někdy stačí i odchod do důchodu.Víc mi vadí další dopravní úpravy kolem zavedení tramvaje na Dědinu,než tramvaj jako taková (parkování to není),ale vše souvisí se vším.

 2. Myslík says:

  Chápu, že je to individuálně nepříjemné, ale tramvaj se staví mimo jiné proto, aby nejelo tolik lidí autem a rozhodně odveze více než 130 lidí, kteří přijdou o parkování. Nebo by bylo správné rušit tramvajové tratě proto, aby mělo více aut kde parkovat?

  • zvonek says:

   To chci teda vidět jak lidi budou jezdit víc MHD.Každý radši jezdí svým autem,než aby se mačkal s bezdomovci v tramvaji.To je fakt velké terno vykácet kvůli tramvaji krásné stromy.

   • Myslík says:

    Mírná většina přepravních výkonů v Praze je realizována veřejnou dopravou, ne autem, jak se domníváte. Pokud se však budou stavět jen nové kapacitní silniční komunikace a ne např. tramvajové tratě, poklesne konkurenceschopnost MHD a může se to samozřejmě změnit. Naroste počet aut. Chcete to? Proto je další doplňování infrastruktury pro veřejnou dopravu správné. A jak jsem již uvedl, na Barrandově skutečně začalo tramvaj používat výrazně více lidí, než kolik jich před výstavbou trati jezdilo autobusy.

  • Milý pane Myslíku,
   myslíte si, že mě tramvaj doveze o víkendu na chatu? Do města jezdím zásadně MHD. Přesto potřebuji auto, protože na víkendy jezdím do míst, kam MHD nejezdí. Kde mám podle vás parkovat?
   Jan

   • Zajistit si garáž.

   • Myslík says:

    Nevím, kde máte chatu, ani jaká veřejná doprava tam je. Nevím ani, kde máte parkovat soukromé vozidlo, pokud tak chcete činit na veřejném prostranství. Chápu Vás, jsme na to odjakživa zvyklí a taky mě nakrklo, když jsem si musel koupit garážové stání. Ale 130 parkovacích míst vs. cca 5 000 přepravených osob denně efektivní ekologickou dopravou je zcela nesrovnatelné.

  • Huron says:

   Oki i kdyby jeli lide tou tramvaji jak to resi to ze si nemaji kam zaparkovat auta ktere pouzivaji treba na vikend kdyz jedou mimo mesto na chalupy atd? Trosku dementni odpoved ze se to stavi aby se vic prepravovali lide MHD 😀 tak jako tak lide si ty auta musi nekam zaparkovat at uz jezdi ci ne MHD.

 3. Myslík says:

  Možná se budete divit, ale lidé MHD skutečně jezdí a je jich většina. Pokud u toho má zůstat, bez doplňování infrastruktury se to neobejde. Po poslední velké stavbě tratě na Barrandov zde došlo k růstu počtu cestujících v MHD o desítky procent. Je tedy spíše s podivem, že Praha s dalšími projekty tak dlouho otálela.

  • Ty inteligente, víš co znamená tramvaj na dědině? to že středočeši z kladna budou zabírat víc míst na parkování a lidi co ty bydlej od začátku utřou hubu, ano tramvaj bude vozit lidi ale ty co nebydlej na dědině!!! já pracuju za prahou tam mě ta tvoje tramvaj nedoveze, Z DĚDINY BUDE PARKOVIŠTĚ PRO KLADNO fakt super

   • Myslík says:

    Tramvaj není moje, a pokud myslíte, že neposlouží Vám, ostatním jistě ano, protože hlavní přepravní proud z Dědiny míří do Prahy. Pro páteřní dopravu z Kladna je správným řešením modernizace železniční trati, která bohužel v minulosti narazila na odpor velké části obyvatel Prahy 6. Výsledek je šílený. Pokud lidem nedáte kvalitní a zvláště kolejovou veřejnou dopravu, nelze se divit náporu aut, hluku, špatnému vzduchu a generované potřebě stále většího množství parkovacích míst. Osobně bych v místě svého současného i bývalého bydliště tramvaj uvítal, protože by spoustu lidí přiměla nechat auto doma.

    • Mirek B. says:

     No my bychom možná rádi nechali auto doma, protože do práce jezdíme denně MHD. Jenže žádné „doma“ pro naše auta není. Na Dědině není žádné stání, které bych si mohl koupit (udělal bych to). A veřejné prostranství pro parkování se zmenší o třetinu.

    • Mirek B. says:

     Neekologické autobusy budou nahrazeny ekologickou tramvají. A ta bude doplněna neekologickým chaotickým pojížděním desítek aut, jejichž řidiči budou bloudit po celé Ruzyni v zoufalé snaze někde zaparkovat. A neekologickým tranzitem tisíců aut z Evropské na Vypich.

   • Vlasta says:

    Zavedou se parkovací zóny,pak jsem na „Kladeňáky“ zvědav? Není také špatné myslet na stáří až nebude možné jezdit autem.

  • Je videt, ze nejste mistni, prtoze jinak byste vedel a videl tu blbost tohoto rozhodnuti zde stavet tramvaj

   • Proti tomuto nesmyslnemu prodloužení tramvaje už byla organizovana petice: NECHCEME TRAMVAJE VE VLASTINE ULICI Nevite nekdo kde se k tomu da pripojit?

    Nechci aby se tato zatim relativne klidne lokalita, ohranicena vypadovkou, dalnici a zeleznici, rozcisla hlucnou, pomalou, zadratovanou tramvajovou trati, ktera bude na konecne vyklapet bezdomovce, vozraly a jine zivly primo pod okna baraku kde bydli rodiny s detmi. Diky

    • Kvůli Vašemu nesmyslnému umanutí chcete spoustě sousedů zmařit šanci na zlepšení dopravy? Konečně má Dědina šanci na přímé spojení s centrem, na zachování spojení s Dejvicemi i po prodloužení metra, a vy se lživými tvrzeními pokoušíte získat další k takovému záškodnickému nápadu?

     • Obyvatel Dědiny says:

      Vy se snažíte rodině s dětmi zabránit ekonomickému, tudíž ekologickému hospodaření. Rodina auto potřebuje, Billa je k ničemu a tahat 50kg nákup MHD je nesmysl, navíc se snižující se kvalitou služeb od doby co to převzala firma Ropid by se půlka nákupu zkazila. Nejčastěji chodím do práce pěšky, ale v ošklivém počasí je pro mě levnější jet vlastním vozem než platit předražené jízdné. A tramvaj by mě do práce stejně nedopravila. Tramvaj není flexibilní a nikdy nemůže efektivně nahradit autobusy. Jak je také v článku poznamenáno, celý projekt tramvaje je pro budoucí mega město, které se staví pro rusy (tj je realita nejvíce realit vlastní rusky mluvící občani, takže jestli chcete dopadnout jak na Krymu nebo v Karlových Varech, tak dál bojujte za tramvaje…

    • Doporučuji Vám podívat se na konečné tramvají na Bílé Hoře, na Petřinách a v Divoké Šárce kolik těch bezdomovců, vožralů a jiných nekalých živlů tam ta tramvaj vyklopí. Autobusy nejsou hlučné?

     • Tereza says:

      Odpověď trochu pozdější, ale na třeba Divoké Šárce je divných existencí na konečné docela dost… 🙁

   • Myslík says:

    A v čem je ta blbost?

 4. Proti tomuto nesmyslnemu prodloužení tramvaje už byla organizovana petice: NECHCEME TRAMVAJE VE VLASTINE ULICI Nevite nekdo kde se k tomu da pripojit?

  Nechci aby se tato zatim relativne klidne lokalita, ohranicena vypadovkou, dalnici a zeleznici, rozcisla hlucnou, pomalou, zadratovanou tramvajovou trati, ktera bude na konecne vyklapet bezdomovce, vozraly a jine zivly primo pod okna baraku kde bydli rodiny s detmi. Diky

  • Tramvaj není hlučná ani pomalá. Výfukové plyny z autobusů nevadí? S těmi bezdomovci nestrašte, přeháníte.
   Na konečné Divoká Šarka už nejsou. Pár jich je na Dědině už teď a nejsou s nimi žádné větší problémy.
   Běžte se přesvědčit na konečnou tramvaje č.22 na Bílou horu kolik jich tam ty tramvaje „vyklopí“.
   Někteří obyvatelé Dědiny nevědí co chtějí. Před lety podepisovali petice proti výstavbě garáží…

 5. Gredy says:

  Já v dotčené lokalitě také bydlím a tahle antikampaň se mi nelíbí. V mnoha směrech se používají přehnané až podpásové argumenty. Kdo vám kdy řekl, že je tramvajová doprava hlučnější než doprava autobusová? Pokud byste o tom něco věděli, pak byste museli konstatovat, že je tomu přesně naopak.Zeleně také naopak další plánovanou výsatbou po realizaci stavby přibude. Nahrazení zabraných parkovacích míst se stále hledá a jsou určité možnosti které se zvažují. Požadavek na alternativní řešení pokračováním metra ze stanice Motol je docela utopie. Dovolím si vyjádřit, že se snad vážně o tom nikdy ani neuvažovalo a jen se tím „zacpávala huba“ odpůrcům prodloužení metra. A i kdyby, neumím si představit, který chudák by se trmácel metrem tou objížďkou přes čtvrtiny Prahy, když autobusem, potažmo uvažovanou dopravou tramvajovou a v budoucnu možná i rychlodráhou by to pořídil za podstatně kratší čas? Změna plánu prodloužení metra na vedení přes Petřiny a Motol celý zámysl jednoduchého prodloužení a spojení letiště s centrem města tím byl zabitý. Atd. atd. Já jen doufám, že zvítězí zdravý rozum a navzdory zdejším odpíračům a podporovatelům jakési petice bude prodloužení tramvajové dopravy co nejdříve realizováno. Mimochodem, když jsem se do těchto míst s rodiči přistěhoval v roce 1954, dnešní ulice Vlastina byla jen rozblácená stavební nezpevněná cesta, kterou si místní kvůli doručování pošty sami pojmenovali na „Bezejmená“. Už tenkrát se obyvatelé těšili, že jednou snad tudy povede i tramvaj. Chápu ale, že bude určitá skupina obyvatel, kterých se plánované změny dotknou a kteří budou nostalgicky vzpomínat na „staré dobré časy“.

  • Naprosto podivne jsou spise argumenty pro tento sileny napad?
   Kdo vlastne bude to prodlouzeni pomale, hlucne, kodrcajici a kvilejici tramvaje vyuzivat?

   • Gredy says:

    Zřejmě to budou využívat přinejmenším všichni ti, kteří se potřebují dostat včas z Dědiny, ale i z dalších míst, do Dejvic. Zatím se kodrcá a pomalu poskakuje autobus, jehož JŘ a tím i komfort spojení, byl nedávno hodně omezen. A vám se snad nikdy nestalo, když ještě před dočasným zrušením tramvajové dopravy díky výstavbě metra, autobus v zácpě uváznul a pak jen otevřel dveře, aby si cestující mohli přestoupit na tramvaj, která je dovezla do Dejvic spolehlivě a rychle? Myslíte si, že to bude v budoucnu jiné? Tramvaj ze sídliště využije každý, kdo chce pohodlně, rychle a hlavně spolehlivě dojet.
    A mimochodem pane Jš, kde jste vzal jaké bezdomovce? To je příklad toho podpásového strašení, o kterém píši ve svém předchozím příspěvku. Jestli si myslíte, že dnes tu žádní nejsou, tak se někdy projděte směrem k retenční nádrži a okolí.

   • Pán se značkou Gredy s rozumnými argumenty říká až na drobnosti to, co si myslím také. Pan Rybář, který to tady založil, má některé názory dost podstatně odlišné, ale snaží dojít k rouzmnému řešení dobrémupro všechny. Ale s takovými tvrzeními na hony vzdálené realitě jste teprve druhý, na koho jsem narazil (ten první byl nějaký pan Šťastný, který se označuje za inženýra, ale jeho projev se mi s tím titulem moc slučitelný nezdál).

 6. proč zde zmizel muj prispevek o te petici ???

  ja nechci bezdomovce na konecne pres ulici

  • Omlouvám se, máte pravdu – zapomněl jsem ho „odkliknout“. Totiž: každý první komentář nového přispěvatele musím manuálně schválit – aby se tady neobjevoval komentářový spam případně komentáře s vulgaritami… (což se zatím nestalo až na jednu výjimku).

 7. Gredy says:

  Cituji z tisku 8.11. 2013:
  …..Ministerstvo dopravy ve čtvrtek potvrdilo, že dopravní podnik neobdrží celou evropskou dotaci na dostavbu linky A do Motola. Městskému podniku tak budou chybět téměř 4 miliardy…..
  Je to přesně jak jsem já i jiní předpověděli. V okamžiku, kdy se prodloužení uhnulo z původního záměru prodloužit přímou cestu z Dejvic na letiště přes Petřiny a Motol, byl celý projekt zabitý a sloužil jen jako populistické gesto pro Béma, Chalupu i Kousalíkovou a některé další.
  To je ten hlavní důvod, proč se začalo vůbec uvažovat, projektovat a snad i brzo realizovat prodloužení tramvaje s cílem, dovést ji až na letiště. S rychlodráhou je to totiž podobné jako s metrem. Tramvaj se ukazuje, jako nejjednodušší, nejlevnější a nejrychlejší řešení neúnosného řešení pomocí nespolehlivé autobusové dopravy. Souhlasím ale samozřejmě s tím, že je třeba věc dobřa zvážit a promyslet, aby prostředí, a to nejen ulice Vlastina, bylo co nejméně zatížené a narušené.

 8. Nevíte, jestli někde někoho napadlo, že by od pošty (Delty) nevedl tramvajový pás souvisle, ale každá kolej by vedla po jedné straně současné silnice. Na obou stranách je zelený pás, kde je pouze tráva, takže při zatravnění by ani nedošlo k úbytku zeleně. Nevím, jak široký pás potřebuje podle normy jedna kolej, na jižní straně je místa dost, případné posunutí parkovacích stání by se dělo max. o desítky cm, což by tam nevadilo. Na severní straně, i kdyby podle hloupé normy bylo ten pás potřeba rozšířit tak, že by se tam kolmá stání nevešla by mohla zůstat stání podélná.

 9. Fanda says:

  …čtu si zde příspěvky o tramvaji na Dědinu a nevěřím svým očím!…samozřejmě s tramvají souhlasím!!!!je to jediné řešení pro tuto lokalitu jak zlepšit cestování do centra Prahy-koukněte se na autobusové jízdní řády platné od 6.1.2014.opět jsou ubrané spoje a 218?to je spoj k výsměchu Ropidem pro cca 11.tisícové sídliště a věřte NIKDY se to už nezlepší!!DP musí šetřit..tramvaje zůstanou jezdit pořád v krátkých intervalech a metro?to už navždy bude končit v Motole…měl bych jen výhrady co se týká vedení tramvaje na sídlišti..tramvajovou trať bych vedl při zdi objektu kasáren(bez zel.pásu) a tím by se zachovala parkovací místa pro auta i v řadě pod silnicí…a jak jsem četl o bezdomovcích?totální nesmysl..ty tu jsou a budou pořád ať je tramvaj,nebo ne…věřím,že tramvaj na Dědinu jezdit bude a nezkazí to opět naši spluobčané,kteří jen protestují,ale nic nechtějí pro blaho nás všech…

  • Hanz says:

   FANDA TO KRÁSNĚ NAPSAL, KDO NECHCE TRAMVAJE AT SE ODSTĚHUJE NIKÁM PRYČ .

  • Ctirad says:

   řešení? ne takhle hloupé – omezit parkování u bytů. Navíc to vaše zůstanou vždy jezdit v krátkých intervalech? jo pendrek, už vidím náměstka z ropidu – musíme šetřit, 3 ze 4 tramvají budou končit na divoké šárce. Podobně se vyjadřoval i o úžasném nápadu změnit 218 na 108 a tu ukončit na veleslavíně. Šetříme, musíme ubrat autobusy z dejvic, nezájem že Vy něco chcete.

   • Myslík says:

    Pokud vím, tak jedním z důvodů výstavby trati je provozní úspora. Takže pokud se něco bude rušit, budou to spíše autobusy.

 10. Ctirad says:

  Už dnes je tam parkování problém, vylepšíme to tím že ubereme třetinu – úžasný nápad… ono po výstavbě tratě asi všichni hned auta prodaj a budou vesele tahat všechno tramvají

  • Myslík says:

   Samozřejmě že lidé ta auta prodávat nebudou. Ale je třeba uvažovat v delším výhledu. Kvalitní MHD znamená, že lidé auty jednak tolik necestují, ale také je dlouhodobě něco méně nakupují. Nejsem zastáncem rušení parkovacích míst, ale myslím, že by bylo špatné kvůli parkování nerealizovat výstavbu tramvajové trati.

   • Pane Myslíku, a co lidé, kteří to auto denně využívají k práci?? na ty jste myslel?? na rodiny s dětmi apod???? Chápete, že každý nežije úplně sám jako vy (nevěřím po přečtení vašich příspěvků, že by s vámi někdoi vydržel) a má třeba rodinu a musí vozit děti na kroužky a zásobovat rodinu nákupy apod.. Chápete, že dnes většina lidí opravdu pracuje a nedloube se v nose a tudíž se potřebuje rychle přesouvat z místa na místo s věcmi, dětmi, nákupy apod?, a nevidím jediný důvod, proč, když mám auto, měla bych nákupy tahat v ruce. Klidně si budu platit za parkovací místo u baráku, ale nikdo mi ho tam prodat nechce, že. Přestaňte být sobec a myslete laskavě na lidi, kteří pracují, starají se o rodinu, děti, staré rodiče a nemají čas koukat z okna a práskat na městskou policii, že někdo parkuje tam, kde nemá. Poté, co zmizáí třetina parkovacích míst bude mít MP hotové žně, protože lidé budou parkovat asi mezi paneláky na hřišti.

    • Pořiďte si garáž, když to auto tak nutně potřebujete. Mám podobné „problémy“ a stihnu to bez auta. Nepodporuje tuto akci někdo z magistrátu aby měl důvod , proč tramvajovou trať nepostavit?

 11. Sice jsem to dal do vhodnějšího tématu, ale tam to asi moc lidí nečte, takže i sem: Dokumentace EIA byla zveřejněna 9.4.2014 na adrese http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_PHA876

  • Děkuji za info, víme o tom… nějak to zpracujeme a dáme na web… Máme tedy měsíc na to, abychom k tomu vznesli připomínky… JR

 12. Tramvaji sice moc nefandím, za cca 25 let co na Dědině bydlím mi nikdy nechyběla, ale budiž, ať ji sem zavedou, ale nějak mi vadí ta posloupnost teď hned tramvaj a pak někdy, bůh ví kdy – nejlépe nikdy, budeme řešit hlavní problém místních občanů a to je parkování. Jsou zde samozřejmě i další problémy jako je zvýšení hluku od tramvaje v ulici Vlastina. Poněkud nevěřím, že tramvajový provoz bude tišší, než současná doprava a auta navíc pošle tam, kde předtím měli klid. Rovněž zjednosměrnění ulice Navigátorů místní hodně potěší, směr do centra znamená jet směrem k letišti, tam se napojit na evropskou a stejnou cestou, ale ve frontě jet směr centrum. Mě by se líbil postup obrácený, nejprve vyřešit parkování a pak tramvaj a případně i další úpravy,protože řešení má být komplexní a pro všechny přijatelné a výhodné. Navrhované řešení tyto zásady nesplňuje. Paskvil, který se zde město chystá vybudovat svědčí pouze o tom, že úředníky a politiky občané a jejich problémy nezajímají. Navíc ulice Vlastina i křižovatka Vlastina x U Silnice byly nedávno nákladně zrekonstruovány.Kdo je zodpovědný za vyhozené miliony, které to stálo? Snad se nás při příštích volbách najde dost, kteří místním politikům připomenou za koho mají hrát. A ti současní by to asi být neměli.

 13. Pavka Korčagin says:

  Tramvaje – nakonec proč ne….lepší než 20 minut nastartovaný autobus pod okny. Zneprůjezdnění Vlastiny – nezbytnost – ač je zákaz vjezdu náklaďáků do ulice – vesele si tu jezdí kamiony hledající sklady. (Co se takhle domluvit s Westpointem, aby lépe označili příjezd do skladů a neuváděli na razítku adresu U silnice, ale U Prioru?). Parkovací dům – skvělá myšlenka, ale za parkovné, které bylo zamýšlené při revitalizaci sídliště, tedy 1.500,-Kč/měs. nemyslitelné. Zamezení parkování venkovských, kteří každý den okupují parkoviště, protože přijedou autem od Kladna a zaparkují na sídlišti – zavedení parkovacích zón.

 14. Josef Škorpil says:

  Souhlasím s tramvajovým provozem na sídliště Dědina,protože je to moderní a ekologický způsob dopravy.Čistota ovzduší je velmi důležitá,zvláště když se budou stavět nové byty.Autobusů bude muset jezdit stále více a tím se zhorší prostředí a zkomplikuje doprava.Moderní tramvaje jsou tiché,a doprava je v nich příjemná.Kdyby nezvítězili tramvaje,tak jsem pro Trolejbusy.Ale to je asi v Praze nesmysl.Nedejte na názory zpátečníků,i oni jednou dostanou rozum a bude se jim tato doprava líbit.S pozdravem váš Pepa Š.

  • Mirek B. says:

   I já určitě souhlasím s moderním a ekologickým způsobem dopravy, tedy tramvají. Jen nesouhlasím s nemožností zaparkovat, zneprůjezdněním nebo zjednosměrněním páteřní komunikace, přivedením další automobilové dopravy do dosud klidných ulic, nutností najezdit navíc spousty kilometrů při hledání parkovacího místa a objíždění té jednosměrky. To jsou všechno faktory, které zhorší prostředí a zkomplikují dopravu – jak správně uvádíte, ale pouze ve vztahu k autobusům. Vlna odporu proti tomu projektu se zvedla i proto, že dává příliš okatě najevo, že „my vám na vaše problémy a připomínky kašlem, zaprodáme vás developerům, je nám jedno, jak se dostanete domů, kde zaparkujete, tramvaj vám tam zavedeme za každou cenu“.

 15. OSVeleslavin says:

  Přínos tramvaje by byl jednoznačně pozitivní pro celou Prahu. Komfortní cestování z Dědiny do centra, v případě prodloužení na letiště i cesta z letiště místo nacpanou 119. Na Evropské by ubyly stovky smradlavých autobusů.
  Ale Libočtí se bojí přemístění pár desítek parkovacích míst. Bydlí v klidu ve vilkách a sami kazí vzduch svými auty jiným. Není za tím tlak několika politiků, kteří myslí jen na svůj klid a ne na prospěch všech?
  Dotaz na závěr: to chcete začít se stavbou tramvaje až poté co Centralgroup postaví nové „Město“ a bude se několik dalších let jezdit autobusy?

 16. Mirek B. says:

  Komfort tramvaje je nezpochybnitelný.
  Ale libočtí se nebojí „přemístění“, oni se bojí úbytku parkovacích míst. Ono totiž přemístit není kam (pomineme-li nesmyslnou myšlenku záchytného parkoviště někde v polích).
  Bydlím v klidu v paneláku, nejsem politik a cestováním MHD se snažím nekazit vzduch jiným. Nicméně auto vlastním (ostatně jako v dnešní době většina lidí) a potřebuju ho někde parkovat a občas s ním někam jet.
  Už z principu toho příspěvku plyne, že taky nemyslíte na prospěch všech, ale jen na prospěch některých na úkor jiných. A obávám se, že obyvatelé nového města budou jezdit zejména auty. Možná to pak s tím smradem bude horší než autobusy jezdící po Vlastině nyní. Stávající majitelé aut pak také najezdí podstatně víc kilometrů při objíždění jednosměrek a hledání místa na zaparkování a budou kazit vzduch mnohem víc než teď.

 17. D.Špačková says:

  Nezdílím velké nadšení nad výstavbou tramvaje na Dědinu. Ale když už zvítězí většinové pro, přímlouvala bych se za umístění obou směrů tramvaje do jednoho tělesa ( zhruba v trase dnešní kasárenské zdi ), oddělit např.plotem s ohraničenými přechody od automobilů . Automobilový provoz obousměrně v dnešní trase Vlastiny ulice s možností zachovat co největší počet parkovacích míst, případně se zálivy v dnešním zeleném pruhu se vzrostlými stromy. Zeleně je v této části města poměrně dost, úbytku stromů se neobávám.

  • Tramvaj ve Vlastině ulici chce jen Praha 6 – pro své developerské výhledy a ambiciozní projekty, o kterých se vůbec nemluví… a pí.Kolínská z radnice Prahy 6… prý vůbec netuší???
   A říkala, že když místní občané NEBUDOU CHTÍT tramvaj – tak NEBUDE! Chce jí to vzít za slovo a jasně vyjádřit hlasováním svůj názor. Je jasná potřeba žádat od naší radnice koncepční a strategický plán území a vše, co je s tím spojeno.
   Zlepšení životního prostředí dle EIA nebude pro tuto oblast zavedením tramvaje ve Vlastině žádné…
   Dopravní podnik plánuje naprosto nesmyslné kapacity tramvají pro zajištění obřích developerských projektů a superměsto, které teprve bude mít dle zpracovatele EIA vliv na enormní zhoršení všech ekologických parametrů v naší lokalitě…. Podle nikoho není potřeba 5násobné navýšení kapacity MHD!!! Autobusy budou jezdit stejně!
   Na schůzi 15.1. na Dědině pro tramvaj zvedlo z přítomných starousedlíků (cca 300 lidí) jen cca 5 lidí….
   Praha 6 (pí.Kolínská) jen mlžila, je potřeba přijít na schůzi plánovanou na únor a říct opravdu razantně, že tramvaj ve Vlastině je pro stávající situaci naprosto zbytečná a jen zhorší veškeré životní parametry všem občanům kolem této ulice – již nyní přetížené provozem.
   Evidentně se nyní jedná o to opravdu říct razantně NE tramvaji ve Vlastině, NE jen vymýšlet další a ještě daleko horší varianty a pokácet stromořadí ve Vlastině udělat jí průjezdnou pro tramvaj a automobilovou dopravu v obou směrech….. Tam nyní směřují všechny iniciativy a NÁVRHY…!!

 18. Gabriela says:

  Vážení sousedé,
  čas běží a my nevíme jak to s tramvají ve
  Vlastině ul. dopadne. Jaký byl výsledek té zimní schůzky se zástupci radnice? Jestli si pamatuji mluvili o tom, že bychom se zase měli sejít v létě.
  Nevím co uhádáme, ale jestli se sídliště propojí s Evropskou, tak se tu udusíme.

  • Liboc.info says:

   Dobrý den, máte pravdu – nehýbe se vůbec nic… Stále nejsou výsledky EIA, tedy hodnocení dopadů na životní prostředí (mají být ze zákona, pokud se nepletu, do měsíce po veřejném projednání, které bylo v lednu). Nic…Před prázdninami měla proběhnout další debata s občany o tom, jak to vidí… Opět nic… JR

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open