Spekulovat se nemá.  Spekulovat ale nemusíme, stačí trochu selského rozumu a mapa. Dovedou nás k neradostnému závěru, že Liboci zcela reálně až nevyhnutelně hrozí nové přívaly aut – osud míst svádějící tranzitní provoz z širokého okolí. Nová křižovatka, která má vzniknout kvůli zaslepení Vlastiny, a přivádět provoz z Dědiny na Evropskou, se totiž stane důležitým uzlovým bodem pro tranzitní dopravu z prostoru Petřin, Vypichu i vzdálenějších částí Prahy směrem letiště, Kladno atp. (v ose ulic Libocká, U Silnice, Evropská).

Aktualizace květen 2014: Magistrát nyní rozpracoval i druhou variantu, dle níž by nevznikla plnohodnotná křižovatka, ale pouze sjezd směrem z Navigátorů směrem do města  (a Vlastina by byla nadále průjezdná směr od města). Pokud by byla zvolena tato varianta, nebezpeční tranzitu by samozřejmě opadlo… (Přinejmenším do doby zahájení budování nového „superměsta“). Mapa je zde na tomto linku. Tuto druhou variantu též pod tlakem veřejnosti začala preferovat radnice Prahy 6.

Pokud Vám toto tvrzení přijde nadsazené, proveďte, prosím, jednoduchý test: Pohlédněte na mapu dané oblasti, představte si, že tato křižovatka již stojí, a položte si otázku: „Jaká bude nejrychlejší dopravní spojení například z Vypichu na výpadovku směr Kladno, Slaný?“ Anebo: „Jak se nejrychleji dostane řidič ze Smíchova na letiště?“ Jednoznačná odpověď zní: „Krásnou zkratkou z tunelu Blanka směr Vypich, Libocká, U Silnice, Evropská“. Tedy přes tuto novou křižovatku.

Tato nová „tranzitní trasa“ bude okamžitě „pohodlně“ dostupná ve směru letiště/Kladno (přes jednosměrným úsek U Silnice) a pro znalce místních komunikací i v opačném směru (Litovická, Jenečská, Špotzova).  Prostý pohled na mapu naznačuje, že tato spojnice bude nejrychlejší, nejpřímější a nejpohodlnější, a způsobí tedy nárůst dopravy nejen v Liboci a nejbližším okolí, ale též například v oblasti Petřin a Vypichu. A to vše okamžikem dostavení křižovatky, tak hezky schované za záměr budování tramvaje.

 

Schema naznačující okamžité a dramatické změny v dopravní infrastruktuře oblastí.
Schema naznačující okamžité a dramatické změny v dopravní infrastruktuře oblasti.

 

Ještě jeden pohled do mapy je dobré udělat. Oblast mezi Dědinou a Hvězdou čeká v dohledné budoucnosti jedna z největších developerských bonanz: přestavba „vojenských prostorů“ na moderní město pro 10 000 lidí. V minulosti již proběhla nezávazná architektonická soutěž. V současnosti se chystá další fáze tohoto projektu. Jistě, vše může trvat dalších 5, 10, 15 let… Ale už nyní by se hodilo nenápadně si zajistit novou dopravní bránu do oblasti.

Položme si tedy otázku: Je to opravdu jen náhoda?  Náhoda, že v rámci nenápadného a občansky dobře prodatelného budování tramvaje vznikne nenápadně velká křižovatka pro „lokální provoz“, která může být základem mnohem větších projektů? Že nějak zapomněli zahrnout do plánů jasný fakt, co otevření křižovatky udělá s dopravou? A pozapomněli na dříve uvažované varianty (tedy zachování funkčnosti Vlastiny a – například – jednokolejnou tramvaj v krátkém úseku)?

Tento web se drží pravidla, že předkládá fakta a názor nechává na čtenáři. Názor si tedy udělejte sami.

Tak jako tak nová křižovatka tu prostě bude. A bude připravena jako skvělý bonus pro developery plánované nového veleměsta.

Schematické znázornění toho, co se jeví jako nevyhnutelné. Pokud bude postavena spojnice na Evropskou, dříve či později se otevře i směr "dolů" na Libockou a dále na Vypich - tedy trasa celopražského významu.
Schematické znázornění toho, co se jeví jako nevyhnutelné. Výstavba nové křižovatky na Evropskou otevře přes Liboc novou trasu celopražského významu. Průjezdná bude hned ve směru letiště, v opačném bude vyžadovat od řidičů trochu kličkování ulicemi Litovická a Špotzova. Stát to však bude za to, úspora bude velká!

 

Nějakou dobu po výstavbě křižovatky budou muset řidiči trochu kličkovat. Ale, můžeme se dál ptát, až za pár let dojde na velké developerské projekty, nebylo by dobré jim kličkování usnadnit a vybudovat ještě jednu pořádnou „dopravní bránu“ spojující Libockou a U Silnice v prostoru dnešního železničního přejezdu?  Určitě ano – bude to téměř nevyhnutelné.  Ostatně: pár let staré návrhy z architektonické soutěže s tímto propojením ostatně počítají.

Kdo se bude radovat? Řidiči z půlky Prahy, kteří získají skvělou zkratku. A developeři, jimž magistrát a Praha 6 nenápadně připraví skvělou vstupní bránu do nové oblasti.

Jediný, kdo se radovat rozhodně nebude, budou lidé v Liboci a širokém okolí…

5 komentářů

  1. Syro says:

    Stačí přidat pár semaforů a už se ta zkratka nevyplatí…..

  2. Dedin says:

    Myslim, ze je to mnoho povyku pro nic.

  3. jary says:

    Dobrý den, v článku se několikrát hovoří o ulici Šporclova. Ta však v Liboci není. Jmenuje se Špotzova.

  4. Zdá se, že ve směru od letiště to fungovat bude, ale opačným směrem to zas tak výhodné není. Nikdy jsem nechápal, proč není doprava těmito místy vedena Libockou směrem k Evropské a Špotzovou (nebo i Litovickou) směrem od Evropské.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open