Vše bylo naplánováno jako první velká informační kampaň pro Dědinu a okolí, která připraví místní na největší změny od vybudování sídliště – na prodloužení tramvajové trati, výstavbu mohutných parkovacích domů i řadu developerských projektů. A vyvolá velkou reakci občanů. Jenže, připouští radnice, se to moc nepovedlo, reagovalo jen zhruba 40 lidí.

Informační materiál byl velmi dobře zpracovaný a plný zásadních informací, byť pro mnohé kontroverzních.
Informační materiál byl plný zásadních informací, byť pro mnohé kontroverzních.

Důvod? Letáky většině obyvatel prostě v termínu nedorazily. A když přece jen alespoň části z nich přišly na druhý pokus, občané stejně neměli šanci reagovat: radnice v tu dobu již měla uzavřený elektronický dotazníkový formulář…

Speciální vydání časopisu Šestka (v elektronické podobně zde na webu radnice případně zde přímo v pdf) popisuje podrobně a přehledně řadu chystaných projektů a vybízí občany k vyjádření názoru na některé klíčové otázky, včetně toho, kde by si přáli mít parkovací domy –  vyhýbá se nicméně otázce zcela klíčové: kolik to vše bude místní stát. (Podrobnou analýzu letáku najdete v tomto článku: Co čeká Liboc a Ruzyni: tramvaj, developeři a parkovací domy).

Jak konstatuje tato tiskovina, do 30. dubna mohli občané reagovat, jenže, a v tom je podstata celého problému, do té doby skoro nikdo leták do ruky nedostal.

Radnice: Pošta to nezvládla

Radnice viní ze selhání poštu.

“Distribuci smluvně zajišťovala Česká pošta, která tuto klíčovou fázi bohužel nezvládla, noviny byly rozneseny zcela nesmyslným způsobem,” sdělila k tomu Libuše Stoklásková z tiskového odboru radnice. “Česká pošta nedodala noviny na požadované adresy, umisťovala je do schránek nahodile a ledabyle, stejně tak nepochopitelně považovala noviny za reklamu, kterou si mnozí občané ve schránkách nepřejí,” dodala. (Celé vyjádření najdete pod článkem).

Radnice se poté snažila situaci dořešit dotiskem dalších 3000 kusů, které se pošta znovu pokusila roznést. “Hurá, informační leták dnes (dva týdny po uzávěrce připomínek) dorazil do schránek i k nám v ulici Ciolkovského (vchod 856/4),” uvedl 12. května ironicky jeden z diskutující na facebookovém profilu Liboc.info.

„Dotazník se už vyhodnocuje“

radnice formulář
Na Dědinu dorazil leták až v půlce května a kdo poslechl v textu obsaženou výzvu vyplnit formulář na stránce Spolupraze.cz, našel jen neaktualizované údaje a neaktivní link… A patrně to vzdal…

Mnoho lidí ovšem nedostalo leták ani na druhý pokus – včetně autora těchto řádků a mnoha desítek jeho sousedů.

Ironie komentujících na Facebooku byla ironií oprávněnou – občan, který v květnu s právě získaným letákem sedl k počítači, už neměl šanci reagovat. Dotazníkový formulář (link zde) už byl uzavřený…

Na dotaz Liboc.info radnice ústy příslušného referenta potvrdila, že formulář už je uzavřen a že “dotazníková kampaň se již vyhodnocuje”. Dodal však, že ho znovu otevře – stalo se tak v pátek 13. května.

Stejně neaktuální informaci by našel ten občan, který by se řídil návodem přímo v letáku: ten vyzývá k vyplnění formuláře na webu www.spolupraze.cz. I tam ovšem v onu chvíli byly (a jsou i nyní v době psaní tohoto článku) neaktualizovavé informace o konci kampaně s posledním dubnem a žádný aktivní link na formulář – viz printscreen.

Dokument: Stanovisko radnice k informační kampani

(Text odpovědi radnice z 20. května 2016 na dotazy Liboc.info)

MČ Praha 6 si zajistila svépomocí přípravu celé informační kampaně k záměru prodloužení tramvajové trati na Dědinu. Od tvorby textů po grafiku, včetně přípravy dotazníku – vše bylo připraveno zaměstnanci radnice. Městská část objednala tisk 10.000 kusů novin, aby se s jistotou dostalo opravdu na všechny občany v Ruzyni a Liboci. Záměrem bylo skutečně informovat co nejvíce lidí, proto se noviny poměrně dlouho připravovaly, stejně tak i informační panely. Cílem této kampaně bylo zodpovědět všechny dotazy a námitky, které v minulosti zazněly vůči městské části, na straně radnice tedy opravdu nebyly žádné postranní úmysly občany neinformovat či informovat je pouze „pro formu“.

Distribuci poté smluvně zajišťovala Česká pošta, která tuto klíčovou fázi bohužel nezvládla, noviny byly rozneseny zcela nesmyslným způsobem. Česká pošta nedodala noviny na požadované adresy, umisťovala je do schránek nahodile a ledabyle, stejně tak nepochopitelně považovala noviny za reklamu, kterou si mnozí občané ve schránkách nepřejí. Městská část poté připravila dotisk dalších 3.000 kusů pro samotnou Dědinu a okolí, které Česká pošta především v oblasti Dědiny roznesla a zdarma.

Informační kampaň ke konkrétní podobě záměru je nyní v závěrečné fázi. Dotazníková kampaň se již vyhodnocuje, občané vyplnili na 40 odpovědí. Webový formulář je stále otevřen (v posledních dnech přibyly 2 odpovědi), vzhledem k tomu, že informovanost obyvatel Dědiny nedopadla zcela podle představ radnice. Občané nicméně mohou radnici dále oslovovat běžným způsobem, tedy poštou, e-mailem či osobně.

Nyní proběhne vyhodnocení námitek a podnětů občanů, ke kterým se vyjádří příslušní členové pracovní skupiny, která byla vytvořena k záměru záměru prodloužení tramvajové trati na Dědinu. Tedy zástupci MHMP (investor), Metroprojektu (projektant), DPHMP (zhotovitel), koncepčního poradce (IPR Praha) a MČ Praha 6, která je účastníkem řízení k tomuto záměru. Výsledky webové ankety, i s komentáři a návrhy pracovní skupiny, budou uveřejněny v radničním tisku a na webu, umísťování dalších informačních panelů k tomuto záměru se zvažuje.

S pozdravem

Ing. Libuše Stoklásková
vedoucí oddělení komunikace a vnějších vztahů
Kancelář městské části

3 komentářů

 1. P. Luhovský says:

  Zdravím, tím se sice opožděné dodání letáků vysvětlilo, bohužel, jak je zvykem, nevyřešilo. PL

 2. Zajímalo by mne jak radnice vysvětlí že informační tabule na stanici autobusu Ciolkovského které měly být vystavené od začátku byly dodány až ve čtvrtek nebo v pátek, jeden den před ukončením možnosti se vyjádřit. Za to také může pošta, nebo za to že v informační kanceláři MČ na Dědině v Deltě nic o této akci nevěděli. je to všechno zmanipulované a Česká pošta byla pouze zneužita. Radnice naše názory slyšet nechce, ani to že na tramvaji na Dědině kromě developerů nemá nikdo zájem. Je to další lumpárna která se nedělá pro lidi ale pro prachy do kapes radních..

 3. dobrý den, taky jsem psala na emailovou adresu pána, který měl mít informační kampaň na starosti, že nám nic nepřišlo a že ty panely na kraji sídliště opravdu neposloužily…v reakci mimo jiné slíbil dotisk a požádal o zpětnou vazbu.
  Nic nepřišlo, i psala jsem tedy opět, že nic.
  Dozvěděla jsem se, že zřejmě bylo distribuováno jen v nejbližším okolí sídliště.
  To mě tedy dostal, neb jsme ulice Častavina https://mapy.cz/s/N6z4.

Web je nyní ve spícím / archivním režimu, ale nové články občas přibývají, to ano... Díky za podporu!
close
open